MZ potwierdza: Aleksander Sopliński nowym wiceministrem, wkrótce kolejna nominacja?

Autor: PAP, DKX/Rynek Zdrowia • • 29 lutego 2012 17:13

Aleksander Sopliński został powołany na stanowisko wiceministra zdrowia - potwierdziło w środę (29 lutego) po południu Ministerstwo Zdrowia.

- Prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał - z dniem 29 lutego 2012 roku - pana Aleksandra Soplińskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - cztamy na stronie resortu.

Sopliński jest lekarzem, absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku, w marcu skończy 70 lat. Był ordynatorem oddziału położniczo-ginekologicznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Od 2005 roku przez dwie kadencje zasiadał w ławach poselskich (PSL). Pracował w komisji kultury fizycznej i sportu oraz komisji zdrowia. W 2011 roku nie udało mu się uzyskać mandatu.

Przed rozpoczęciem kariery sejmowej był samorządowcem, m.in. przewodniczącym Rady Miasta w Ciechanowie i wiceprzewodniczącym sejmiku mazowieckiego. Od 1973 należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, partii satelickiej wobec PZPR i poprzedniczki PSL.

Pod koniec ubiegłego roku Sopliński mówił, że otrzymał propozycję objęcia stanowiska wiceministra. Pytany wtedy o zakres ewentualnych obowiązków w resorcie, odpowiedział: "W poprzedniej kadencji kierowałem stałą podkomisją ds. zdrowia publicznego, a więc ten zakres bardzo mnie interesuje".

W grudniu 2011 roku ze stanowiska wiceministra zdrowia został odwołany inny polityk PSL, Adam Fronczak. Był wiceministrem zdrowia od 2007 roku; odpowiedzialnym m.in. za politykę lekową, w tym wdrażanie przepisów ustawy refundacyjnej. Zajmował się także przepisami dotyczącymi eliminacji tzw. dopalaczy.

Obecnie w resorcie jest trzech wiceministrów: Jakub Szulc, Marek Haber i Cezary Rzemek. Ze źródeł w resorcie wynika, że oprócz Soplińskiego w najbliższym czasie zostanie powołany kolejny wiceminister.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum