MZ: postępowanie u osób z chorobą COVID-19 leczonych w domu - zalecenia

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2021 15:15

Resort zdrowia opublikował stanowisko konsultantów krajowych: medycyny rodzinnej, chorób zakaźnych oraz anestezjologii i intensywnej terapii opracowane we współpracy z Radą Medyczną przy Premierze RP z 1 lutego br.

MZ: postępowanie u osób z chorobą COVID-19 leczonych w domu - zalecenia
Zalecenia dotyczące postępowania u osób z chorobą COVID-19 leczonych w domu zawarto w 17 punktach. Fot. Archiwum

Pacjent leczony z powodu COVID-19 w warunkach domowych, zwłaszcza z czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu choroby, wymaga stałego monitorowania z uwagi na ryzyko nagłego pogorszenia stanu zdrowia - czytamy w komunikacie.

Leczenie stosowane w łagodnym przebiegu sprowadza się do stosowania leków objawowych, jak w innych ostrych infekcjach wirusowych dróg oddechowych. W sytuacji pogorszenia przebiegu choroby, pacjent powinien jak najszybciej trafić do szpitala, gdzie ma szansę na uzyskanie skutecznego leczenia.

Nie zaleca się m.in. stosowania deksametazonu u chorych na COVID-19 leczonych w domu; stosowania tlenoterapii domowej w ostrej fazie choroby w związku z ryzykiem gwałtownego pogorszenia zagrażającego życiu; stosowania glikokortykosteroidów wziewnych w leczeniu COVID-19 - brak danych dotyczących skuteczności.

Zalecenia zawarto w 17 punktach.

Pełny tekst: Zalecenia dotyczące postępowania u osób z chorobą COVID-19 leczonych w domu

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum