MZ poprosiło o postulaty protestujących. Komitet przesłał osiem LISTA O to walczą medycy

Autor: oprac. KG • Źródło: Rynek Zdrowia10 września 2021 08:25

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia przedstawił postulaty na spotkanie z premierem RP 10 września.

Protestujący przygotowali postulaty na spotkanie z premierem. Fot. PAP/Marcin Obara
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska spotkali się w czwartek (9 września) z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia
  • Po spotkaniu rzecznik MZ stwierdził, że postulaty, które padły na spotkaniu, są ‘’na tyle ogólnikowe, że resort nie może w żaden sposób określić, ile kosztowałaby ich realizacja’’
  • Dlatego minister Niedzielski poprosił Komitet o skonkretyzowanie postulatów
  • Rzecznik pytany o to, czy rozmowach 10 września będzie uczestniczył premier Morawiecki, co medycy stawiają jako jeden z warunków, odparł, że "jest rzecznikiem resortu, a nie premiera"
  • - Premier zapoznał się z postulatami, które dzisiaj zostały przedłożone, i czeka na to aż Ministerstwo Zdrowia w następstwie wpływu do nas skonkretyzowanych postulatów przedstawi szacunki kosztów - dodał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia
  • Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia opublikował postulaty na spotkanie Komitetu z Premierem RP 10 września

‘’Jako medycy i nie medycy tworzący system ochrony zdrowia w Polsce, przyzwyczajeni jesteśmy do współpracy. Opartej na szacunku. Dlatego nie do końca podoba nam się gra, w jaką próbuje nas uwikłać Ministerstwo Zdrowia. Postulaty są znane od dawna, bardzo szczegółowe #OstatniGasiSwiatło'' - napisał na Twitterze Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia.

Postulaty Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia na spotkanie z premierem RP 10 września 2021 r.

1.  Natychmiastowa zmiana ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw tabela w załączniku nr 1.

2.  Realny wzrost wycen świadczeń medycznych oraz ryczałtów o 30% oraz dobokaretki w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne o 80% od 1 października 2021 oraz zobowiązanie AOTMiT do przeprowadzenia ponownej wyceny wszystkich świadczeń do 30 listopada 2022 roku.

3.  Zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego (sekretarki medyczne, rejestratorki, opiekunowie medyczni) oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

4. Zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.

5.  Stworzenie na warunkach chroniących medyków i pacjentów odpowiedniego systemu rejestrowania zdarzeń medycznych niepożądanych (no-fault).

6. Rezygnacja stworzenia nowych zawodów medycznym przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych poprzez stworzenie im możliwości kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego rozszerzających ich kompetencje.

7. Wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.

8. Uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.

Pismo Komitetu załączamy poniżej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum