MZ/Rynek Zdrowia | 30-10-2018 13:07

MZ podsumowało udział w konferencji odnawiającej Deklarację z Ałma-Aty

25 i 26 października br. w Astanie, stolicy Kazachstanu, odbyła się "Global Conference on Primary Health Care" zorganizowana przez tamtejsze Ministerstwo Zdrowia, WHO oraz UNICEF. Polskę reprezentował wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Tematem przewodnim wydarzenia było odnowienie założeń Deklaracji z Ałma-Aty, podpisanej we wrześniu 1978 r.

W Astanie spotkali się delegaci z ponad 180 krajów świata Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

W Astanie spotkali się delegaci z ponad 180 krajów świata. Podczas konferencji przyjęto opracowywany przez blisko rok tekst Deklaracji z Astany i uroczyście przekazano go młodym lekarzom oraz przedstawicielom zawodów medycznych realizujących zadania POZ.

Jak przypomina MZ, Deklaracja z Ałma-Aty jest kojarzona przede wszystkim ze wskazaniem roli POZ w zapewnieniu ludziom odpowiedniego poziomu zdrowia, niezależnie od ich płci, wieku, miejsca zamieszkania czy statusu społecznego. W dokumencie tym po raz pierwszy znalazły się takie stwierdzenia, jak: „zdrowie jest podstawowym prawem człowieka”, „osiągnięcie możliwie najwyższego poziomu zdrowia jest najważniejszym celem społecznym, wymagającym działań nie tylko sektora zdrowotnego”, „odpowiedzialność rządów za zdrowie obywateli” czy „zdrowie dla wszystkich”.

"Czterdzieści lat po Międzynarodowej Konferencji nt. Podstawowej Opieki Zdrowotnej postanowiono rozpocząć proces uaktualniania zapisów Deklaracji z Ałma-Aty. (...) Ponownie podkreślono rolę i istotność zadań stojących przed podstawową opieką zdrowotną. Obrazowo przedstawiono je w stwierdzeniu: podstawowa opieka zdrowotna (Primary Health Care, PHC) ma zapewnić powszechny dostęp do opieki zdrowotnej (Universal Health Coverege, UHC), tak więc PHC zapewnia UHC" - wskazuje MZ.

Jak zauważa resort, analizując kazachską konferencję, "będzie to możliwe dzięki odejściu od ukierunkowania systemów opieki zdrowotnej na leczenie konkretnej choroby i przywrócenie podejścia holistycznego, skierowanego na rzeczywiste, kompleksowe potrzeby osoby wymagającej leczenia". 

Więcej: www.mz.gov.pl