MZ podsumowało spotkanie z konsultantami w dziedzinach pielęgniarstwa

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 28 listopada 2018 14:06

W środę (28 listopada) resort zdrowia opublikował notatkę ze spotkania wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko z konsultantami krajowymi i wojewódzkimi w dziedzinach pielęgniarstwa.

MZ podsumowało spotkanie z konsultantami w dziedzinach pielęgniarstwa
Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia. FOT. PTWP

W ocenie uczestników spotkania, które odbyło się 19 listopada w sali konferencyjnej Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie, istotnymi czynnikami zmierzającymi w kierunku wzrostu roli pielęgniarki w systemie ochrony zdrowia byłoby kontynuowanie działań dotyczących systemowego podejścia do procesu kształcenia podyplomowego pielęgniarek/położnych oraz do szerszego kształcenia w zawodach, które mogłyby wspierać zawód pielęgniarki.

Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych przedstawił dotychczasową ogólną liczbę absolwentów (około 60 tys.) podkreślając, iż wskaźnik zatrudnienia opiekunów medycznych w podmiotach leczniczych w Polsce na tle dotychczasowej liczby absolwentów kształtuje się na poziomie 10-15 proc. Dla kontrastu przywołał przykłady roli opiekuna medycznego w Wielkiej Brytanii. 

Z kolei przedstawiciel Departamentu Pielęgniarek i Położnych MZ przedstawił wybrane zagadnienia wynikające z przepisów ustawy antykorupcyjnej, odnosząc się do zgłaszanych wątpliwości interpretacyjnych w nawiązaniu do podstawowych obowiązków konsultanta (wynikających z przepisów art. 8a-8e ustawy z  6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia), a także omówił niektóre zagadnienia w zakresie prowadzonych w podmiotach leczniczych czynności kontrolnych lub kontroli organizatorów kształcenia.

Wskazano również priorytetowe, ustawowe zadania konsultantów krajowych w dziedzinach pielęgniarstwa do realizacji w roku 2019 r.

Jak podaje MZ, do zadań tych należeć będzie m.in. doskonalenie organizacji pracy kadry pielęgniarskiej w podmiotach leczniczych, w tym optymalizacji zatrudnienia czy włączanie do systemu zawodu opiekuna medycznego. 

Więcej: www.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum