MZ podało aktualną liczbę wypowiedzianych klauzul opt-out

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2018 17:25

3801 lekarzy, w tym 2087 rezydentów i 1714 innych lekarzy wypowiedziało dotychczas tzw. klauzule opt-out, czyli umowy, na mocy których wyrażali zgodę na przedłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia udostępnionych we wtorek (30 stycznia) PAP.

Resort zdrowia zbiera dane na temat liczby wypowiedzeń umów, za pośrednictwem urzędów wojewódzkich. Fot. Archiwum

Resort zdrowia zbiera dane na temat liczby wypowiedzeń umów, za pośrednictwem urzędów wojewódzkich. Przekazane PAP informacje pochodzą z raportu zbiorczego, datowanego na 29 stycznia.

Najwięcej przypadków wypowiedzenia tzw. klauzuli opt-out odnotowano w województwach: dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i śląskim. Najmniej - w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim.

W woj. dolnośląskim klauzulę wypowiedziało 235 rezydentów i 97 innych lekarzy; w woj. mazowieckim odpowiednio 387 rezydentów i 233 innych lekarzy; w woj. łódzkim - odpowiednio 331 i 260; zaś w woj. śląskim - 159 rezydentów i 262 innych lekarzy.

W woj. lubuskim klauzulę opt-out wypowiedziało 6 rezydentów i 19 innych lekarzy; w woj. zachodniopomorskim - 15 rezydentów i 1 inny lekarz; w warmińsko-mazurskim - 34 lekarzy rezydentów i dwóch innych lekarzy.

Z danych udostępnionych przez MZ wynika, że w Polsce jest ok. 135,5 tys. lekarzy wykonujących zawód; liczba rezydentów to ok. 16 tys.

Młodzi lekarze protestują od 2 października. Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy - zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out, dzięki której w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska. Rezydenci domagają się m.in. szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia oraz wzrostu wynagrodzeń.

Szef MZ Łukasz Szumowski spotkał się z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL 19 stycznia. Strony oceniły rozmowy jako merytoryczne. Opinii publicznej nie przekazano szczegółów; ustalono bowiem, że przebieg rozmów nie zostanie na tym etapie ujawniony. Strony zgodnie informowały, że omawiano wszystkie postulaty młodych lekarzy.

Kolejne spotkanie ministra zdrowia i rezydentów zaplanowano na 1 lutego. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum