MZ planuje zwiększyć ilość izolatoriów. Jest projekt rozporządzenia

Autor: RCL/Rynek Zdrowia • • 28 października 2020 13:48

W środę (28 października) na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie ws. standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach.

MZ planuje zwiększyć ilość izolatoriów. Jest projekt rozporządzenia
W kraju ma powstać więcej izolatoriów dla zakażonych SARS-CoV-2; FOT. Shutterstock

Projekt ma na celu m.in. zwiększenie liczby izolatoriów. W związku z tym - jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji - "rozszerzono katalog podmiotów, które będą mogły zostać przekształcone w izolatoria, co pozwoli na optymalne wykorzystanie obiektów z odpowiednią infrastrukturą - np. sanatoria".

Rozporządzenie ma też dać możliwość poszerzenia katalogu podmiotów, które będą sprawowały opiekę nad pacjentami podejrzanymi o zakażenie lub zakażonymi wirusem SARS-CoV-2.

Jak czytamy, "zaproponowano aby opiekę zdrowotną w izolatorium mógł zapewniać każdy podmiot wykonujący działalność leczniczą w izolatorium będącym w posiadaniu tego podmiotu, w tym w jego zakładzie leczniczym w którym udzielane są stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne". Ponadto opiekę zdrowotną w izolatorium będzie mógł zapewniać podmiot niebędący podmiotem wykonującym działalność leczniczą (np. przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie usług hotelowych), jeżeli zawrze umowę z podmiotem wykonującym działalność leczniczą o udzielanie świadczeń zdrowotnych w izolatorium.

Projekt rozporządzenia został opracowany w związku z koniecznością zmiany przepisów rozporządzenia z dnia 26 marca 2020 r. ws. standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach w zakresie warunków lokalowo-pobytowych oraz opieki medycznej osób w izolacji pozaszpitalnej.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum