MZ: pacjenci nie zostaną pozbawieni dostępu do programów terapeutycznych

Autor: MZ, RR/Rynek Zdrowia • • 07 października 2011 19:02

Chorzy zakwalifikowani do leczenia w ramach programów terapeutycznych będą je kontynuować jeszcze do czerwca 2012 r. Natomiast od lipca 2012 r. mają być objęci programami lekowymi - zapewniono im kontynuację leczenia. A co z tymi, którzy zgłoszą się do programów między styczniem a czerwcem 2012 roku?

MZ: pacjenci nie zostaną pozbawieni dostępu do programów terapeutycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Terapeutyczne programy zdrowotne adresowane są osób cierpiących na choroby reumatyczne czy ultrarzadkie, wymagających długotrwałego leczenia. 1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie ustawa o refundacji leków, która zakłada, że od lipca 2012 r. chorzy mają być leczeni w ramach programów lekowych.

Część prawników i ekspertów uważa, że zastąpienie programów terapeutycznych przez lekowe prowadzi do luki w przepisach, która uniemożliwia leczenie nowych pacjentów - tych, którzy zgłoszą się w okresie od styczniem do czerwca 2012 roku.

Zwracał na ten problem  uwagę m.in. dr Marcin Stajszczyk, koordynator leczenia biologicznego w Śląskim Szpitalu Reumatologiczno-Rehabilitacyjnym w Ustroniu. Dr Stajszczyk jest także członkiem Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych i przewodniczącym Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

W portalu rynekzdrowia.pl napisał, że ustawa refundacyjna pozwala jednocześnie na dalsze leczenie w ramach obowiązujących obecnie programów przez pierwsze 6 miesięcy od daty wejścia tej ustawy w życie. Jednak opublikowany  8 września 2011 r. projekt rozporządzenia ministra zdrowia dotyczący programów terapeutycznych może zablokować możliwość leczenia nowych pacjentów w niektórych programach.

Czy zapis w rozporządzeniu o uchyleniu programów terapeutycznych jest potrzebny? - pytał doktor Stajszczyk.

W związku licznymi wątpliwościami podnoszonymi w mediach, Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło 7 października, że art. 69 tzw. ustawy refundacyjnej gwarantuje, że umowy zawarte przez świadczeniodawców do końca grudnia 2011 r. na udzielanie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów terapeutycznych będą realizowane po 1 stycznia 2012 r. w niezmienionej postaci do czasu zawarcia nowych umów na realizację programów lekowych.

”Obowiązujące do końca grudnia 2011 r. programy terapeutyczne, a zatem również umowy zawarte na ich realizację przewidują zarówno kontynuację leczenia pacjentów już włączonych do programów, jak i kwalifikację nowych pacjentów. Po 1 stycznia 2012 r. pacjenci wymagający włączenia do leczenia w ramach programu terapeutycznego będą kwalifikowani do takiej terapii i otrzymają niezbędne świadczenia” - czytamy w wyjaśnieniu podpisanym przez Piotra Olechno, rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Rzecznik twierdzi, że zgodnie z zapisami ustawy refundacyjnej minister zdrowia nie będzie określał w drodze rozporządzeń wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu terapeutycznych programów zdrowotnych przekształconych w programy lekowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze