MZ: pacjenci nie zostaną pozbawieni dostępu do programów terapeutycznych

Chorzy zakwalifikowani do leczenia w ramach programów terapeutycznych będą je kontynuować jeszcze do czerwca 2012 r. Natomiast od lipca 2012 r. mają być objęci programami lekowymi - zapewniono im kontynuację leczenia. A co z tymi, którzy zgłoszą się do programów między styczniem a czerwcem 2012 roku?

Terapeutyczne programy zdrowotne adresowane są osób cierpiących na choroby reumatyczne czy ultrarzadkie, wymagających długotrwałego leczenia. 1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie ustawa o refundacji leków, która zakłada, że od lipca 2012 r. chorzy mają być leczeni w ramach programów lekowych.

Część prawników i ekspertów uważa, że zastąpienie programów terapeutycznych przez lekowe prowadzi do luki w przepisach, która uniemożliwia leczenie nowych pacjentów - tych, którzy zgłoszą się w okresie od styczniem do czerwca 2012 roku.

Zwracał na ten problem  uwagę m.in. dr Marcin Stajszczyk, koordynator leczenia biologicznego w Śląskim Szpitalu Reumatologiczno-Rehabilitacyjnym w Ustroniu. Dr Stajszczyk jest także członkiem Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych i przewodniczącym Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

W portalu rynekzdrowia.pl napisał, że ustawa refundacyjna pozwala jednocześnie na dalsze leczenie w ramach obowiązujących obecnie programów przez pierwsze 6 miesięcy od daty wejścia tej ustawy w życie. Jednak opublikowany  8 września 2011 r. projekt rozporządzenia ministra zdrowia dotyczący programów terapeutycznych może zablokować możliwość leczenia nowych pacjentów w niektórych programach.

Czy zapis w rozporządzeniu o uchyleniu programów terapeutycznych jest potrzebny? - pytał doktor Stajszczyk.

W związku licznymi wątpliwościami podnoszonymi w mediach, Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło 7 października, że art. 69 tzw. ustawy refundacyjnej gwarantuje, że umowy zawarte przez świadczeniodawców do końca grudnia 2011 r. na udzielanie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów terapeutycznych będą realizowane po 1 stycznia 2012 r. w niezmienionej postaci do czasu zawarcia nowych umów na realizację programów lekowych.

”Obowiązujące do końca grudnia 2011 r. programy terapeutyczne, a zatem również umowy zawarte na ich realizację przewidują zarówno kontynuację leczenia pacjentów już włączonych do programów, jak i kwalifikację nowych pacjentów. Po 1 stycznia 2012 r. pacjenci wymagający włączenia do leczenia w ramach programu terapeutycznego będą kwalifikowani do takiej terapii i otrzymają niezbędne świadczenia” - czytamy w wyjaśnieniu podpisanym przez Piotra Olechno, rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Rzecznik twierdzi, że zgodnie z zapisami ustawy refundacyjnej minister zdrowia nie będzie określał w drodze rozporządzeń wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu terapeutycznych programów zdrowotnych przekształconych w programy lekowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.