MZ opublikowało mapy potrzeb zdrowotnych

Autor: Jacek Wykowski, MZ/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2017 11:54

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek (2 stycznia) opublikowało kolejne mapy potrzeb zdrowotnych - tym razem są to analizy dla 30 grup chorób. Według MZ mapy to jednocześnie narzędzie, które umożliwia stworzenie wspólnej i możliwie najbardziej obiektywnej bazy informacji o systemie ochrony zdrowia.

MZ opublikowało mapy potrzeb zdrowotnych
Mapy - z założenia - mają służyć monitorowaniu systemu ochrony zdrowia i być ''miękkim'' narzędziem w jego kształtowaniu. Fot. archiwum RZ

O projekcie map potrzeb zdrowotnych i jego wpływie na pacjentów, świadczeniodawców, płatnika oraz cały system ochrony zdrowia Ministerstwo Zdrowia referowało w Warszawie 20 grudnia 2016 r. podczas spotkania z dziennikarzami. Na tym samym spotkaniu resort poinformował, że do końca 2016 r. dla każdego województwa powstaną mapy w zakresie lecznictwa zamkniętego, AOS i POZ.

Czytaj też: Niebawem mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób. Mają być ''miękkim'' narzędziem, ale…

W poniedziałek (2 stycznia) Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie opublikowało mapy.

MZ wyjaśnia, że mapy udostępniono zgodnie z harmonogramem realizowanego projektu pn.: Mapy Potrzeb Zdrowotnych - Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Mapy przedstawiają analizy dla każdego z województw w identycznych zakresach, które zapowiadał resort 20 grudnia, czyli:

- lecznictwa zamkniętego (lecznictwo szpitalne, rehabilitacja, opieka hospicyjno-paliatywna) - dla 30 wyróżnionych grup chorób (Moduł A i Moduł B),
- ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) - dla 15 grup chorób (Moduł A),
- podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - dla 15 grup chorób (Moduł A).

Zobacz mapy: kliknij

Do końca 2017 r. mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie AOS i POZ mają być uzupełnione o kolejnych 15 grup chorób (Moduł B). W I kwartale 2017 r. ma nastąpić archiwizacja modeli i rozwój platformy, w II kwartale - rozmowy ze środowiskiem i proces wdrażania. Na przełomie III i IV kwartału MZ planuje konsultacje kolejnej wersji map, zaś do 31 grudnia 2017 r. - ich publikację (AOS i POZ - Moduł B). W maju 2018 r. i w roku 2021 powstaną kolejne edycje map.

Według MZ mapy potrzeb zdrowotnych to jednocześnie narzędzie, które umożliwia stworzenie wspólnej i możliwie najbardziej obiektywnej bazy informacji o systemie ochrony zdrowia, jak też i proces: stałego doskonalenia i monitoringu oraz zaangażowania różnych interesariuszy na kolejnych etapach tworzenia map.

Mapy - z założenia - mają służyć monitorowaniu systemu ochrony zdrowia i być ''miękkim'' narzędziem w jego kształtowaniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum