×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MZ ogłasza nowy program promocji zdrowia skierowany do pracodawców

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 09 sierpnia 2018 17:30

- Chcemy, by pracodawcy wspierali pracowników w trosce o ich zdrowie, np. dając im dzień wolny na badania profilaktyczne - powiedział w czwartek (9 sierpnia) w Warszawie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas prezentacji nowego programu resortu "PracoDawcaZdrowia".

MZ ogłasza nowy program promocji zdrowia skierowany do pracodawców
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiceminister Gadomski wyjaśnił, że głównym celem programu jest promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy i zwiększenie liczby pracowników zgłaszających się na badania profilaktyczne wykrywające choroby cywilizacyjne, w szczególności nowotwory.

- Profilaktyka to najskuteczniejsza i najtańsza metoda leczenia nowotworów. Pozwala obniżyć nie tylko koszty bezpośrednie związane z terapią, ale także koszty pośrednie, wynikające m.in. z absencji chorobowej w pracy pacjentów i ich rodzin - ocenił Gadomski.

Zwrócił uwagę, że w Polsce zbyt mało osób zgłasza się na badania profilaktyczne. Wskazał, że z badań profilaktycznych w w kierunku raka piersi czy raka macicy korzysta od 20 do 25 proc. kobiet. Tymczasem powinno to być przynajmniej 60-70 proc.

Wiceszef resortu wyraził przekonanie, że program "PracoDawcaZdrowia" przyniesie korzyści nie tylko pracownikom w postaci np. wolnego dnia na badania profilaktyczne czy wsparcia aktywności fizycznej.

- Będzie on korzystny również dla pracodawców. Nie tylko zmniejszy absencję chorobową pracowników, ale także pozwoli zbudować markę firmy, która dba o zatrudnione w niej osoby. A to jest bardzo ważne na trudnym rynku pracowników - wskazał.

Program ma charakter konkursu. Firmy, które wezmą w nim udział, będą ubiegały się o certyfikat "PracoDawcaZdrowia". Dla tych, które go zdobędą, nie będzie gratyfikacji finansowych. Certyfikat ma charakter honorowy. Będzie przyznawany przez kapitułę, w skład której wchodzą eksperci z dziedziny zdrowia, pracodawcy i przedstawiciele związków zawodowych.

O certyfikat mogą się ubiegać przedsiębiorstwa, instytucje i urzędy, które wykażą "ponadprzeciętną troskę o zdrowie swoich pracowników i skuteczność we wdrażaniu programów promocji zdrowia wewnątrz firmy" - wyjaśnia ministerstwo zdrowia.

Aby otrzymać certyfikat, pracodawcy muszą spełnić m.in. następujące warunki: promować aktywny styl życia pracowników, zwalczać palenie tytoniu przez pracowników, wspierać badania profilaktyczne pracowników, udzielając im raz w roku minimum pół dnia wolnego w godzinach pracy w celu przeprowadzenia takich badań, działać na rzecz ograniczenia stresu pracowników, chronić pracowników przed działaniem substancji rakotwórczych i innych czynników kancerogennych w miejscu pracy.

Wnioski konkursowe są od czwartku (9 sierpnia) do pobrania na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Można je składać w formie elektronicznej lub listownie.

Więcej: www.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum