MZ: od końca tygodnia przy wjeździe do Polski zasada negatywnego testu na koronawirusa

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2021 08:17

Za kilka dni przy wjeździe do Polski wymagane będzie pokazanie negatywnego wyniku testu. W innym wypadku osoba wjeżdżająca do kraju wpadnie w kwarantannę.

MZ: od końca tygodnia przy wjeździe do Polski zasada negatywnego testu na koronawirusa
Minister zdrowia Adam NIedzielski. Fot. Shutterstock (zdj. archiwalne)

Od końca tygodnia granice będą otwarte dla osób, które wykażą się negatywnym wynikiem testu.

- Obywatel polski bez negatywnego wyniku testu będzie mógł wrócić do kraju, ale będzie musiał odbyć kwarantannę - wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek (22 lutego) w TVN24 w programie Rozmowa Piaseckiego.

- Tak, dokładnie to jest przepustka do tego, żeby po powrocie do kraju nie wpaść w kwarantannę - potwierdził, odpowiadając na pytanie dziennikarza.

Jak powiedział "myślimy o tym, żeby to jeszcze zrobić w tym tygodniu, pod koniec".

- Chcemy dopracować regulacyjnie szczegóły. Służby również muszą się do tego przygotować, bo to będzie oznaczało konieczność powrotu do działań straży granicznej. Straż graniczna deklaruje, że potrzebuje 48 godzin, żeby dojść do zdolności operacyjnej w poszczególnych punktach granicznych - wyjaśnił.

- Myślę, że pod koniec tygodnia kontrola na granicy stanie się faktem - powiedział minister Niedzielski.

Minister potwierdził, że przy wjeździe do kraju samochodem trzeba będzie pokazać negatywny wynik testu "i tak będzie prawdopodobnie na granicy południowej i na granicy zachodniej".

Dziennikarz dopytywał ministra jak w takim wypadku będą traktowane osoby pracujące transgranicznie. To dziesiątki tysięcy osób przejeżdżających do pracy przez granicę do Czech, Słowacji, Niemiec.

- Generalnie to testowanie będzie normą, zobaczymy czy jakieś wyjątki w tym zakresie dopuścimy - odpowiedział minister.

Jak dodał, zasada negatywnego testu przy wjeździe do kraju zostanie wprowadzona pod koniec tygodnia. - Nie chciałbym przesądzać kiedy to dokładnie będzie, bo musimy dopracować rozwiązania.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum