MZ obiecuje: program dla chorych na łuszczycę jeszcze w tym roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 września 2011 17:15

Program leczenia lekami biologicznymi chorych na łuszczycę plackowatą wejdzie w 2011 r. - zapewnił we wtorek (27 września) podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Andrzej Włodarczyk.

MZ obiecuje: program dla chorych na łuszczycę jeszcze w tym roku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Według Włodarczyka, Rada Konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM) wyda rekomendację na temat tego programu 24 października. Wiceminister wyraził przekonanie, że - jeśli rekomendacja będzie pozytywna - szefowa resortu Ewa Kopacz podpisze program niezależnie od wyniku wyborów.

O program terapeutyczny, który umożliwi leczenie lekami biologicznymi około 1000 pacjentów z najcięższymi postaciami łuszczycy chorzy i dermatolodzy walczą od czterech lat. 10 lutego 2011 r. podczas spotkania z pacjentami z okazji Światowego Dnia Chorego minister Kopacz obiecała wprowadzenie do połowy roku dwóch takich programów: dla chorych na łuszczycę plackowatą oraz na łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).

Program na ŁZS wszedł formalnie w życie 16 września. Program dla chorych na łuszczycę plackowatą ciągle czeka na ocenę w AOTM. 26 września na spotkaniu z pacjentami minister Kopacz zapewniła, że zostanie on podpisany do 16 listopada, przed zaprzysiężeniem nowego rządu.

- Obecnie polscy pacjenci z najcięższymi postaciami łuszczycy stają się inwalidami tylko dlatego, że nie możemy im zaproponować leczenia biologicznego w odpowiednim czasie - zaznaczył prof. Wiesław Gliński, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodał, że leczenie to jest standardem od wielu lat w krajach Europy Zachodniej. Nawet nowe kraje UE, jak Czechy czy Rumunia, refundują je w pełni.

Konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii prof. Andrzej Kaszuba przypomniał, że łuszczyca jest przewlekłą, niezakaźną chorobą o podłożu zapalnym, która dotyczy nie tylko skóry, ale całego organizmu. Badania dowodzą, że znacznie zwiększa ryzyko zaburzeń metabolicznych, jak otyłość, cukrzyca, zbyt wysoki poziom cholesterolu, podnosi też ryzyko miażdżycy naczyń, chorób układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienia tętniczego. Ciężka łuszczyca jest związana z wyższym o 50 proc. ryzykiem zgonu.

Choroba może ujawnić się niezależnie od wieku, ale najczęściej dotyczy ludzi młodych. Charakteryzuje się występowaniem na skórze czerwonobrunatnych grudek pokrytych srebrzystą łuską oraz nadmiernym złuszczaniem się naskórka. W najcięższych postaciach obejmuje duże obszary skóry, czasem niemal całą skórę (erytrodermia łuszczycowa), może też dojść do zajęcia paznokci, a u 30 proc. pacjentów z łuszczycą plackowatą zajęte zostają stawy.

Jak podkreślił prof. Kaszuba, leczenie biologiczne jest skuteczne, bezpieczne i szybko powoduje cofnięcie się objawów choroby, przez co umożliwia pacjentom powrót do normalnego życia. Wprawdzie jest drogie, bo koszt terapii to około 1000 euro miesięcznie, ale ostatecznie się opłaca.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum