MZ o weryfikacji podmiotów prowadzących specjalizacje

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2013 12:19

Na stronie resortu zdrowia opublikowany został komunikat w sprawie ubiegania się jednostek organizacyjnych o akredytację umożliwiającą prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w modułowym systemie specjalizacji lekarskich.

MZ o weryfikacji podmiotów prowadzących specjalizacje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, zostały podjęte prace nad opracowaniem nowych programów specjalizacji, właściwych do wprowadzonego ww. przepisami modułowego systemu specjalizacji lekarskich.

Z wprowadzeniem nowych programów specjalizacji wiąże się konieczność dokonania weryfikacji jednostek organizacyjnych dotychczas uprawnionych do prowadzenia specjalizacji oraz staży specjalizacyjnych pod względem spełniania przez nie warunków do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w systemie modułowym, a także nadania nowym jednostkom uprawnień do prowadzenia ww. szkolenia. Regulacje prawne dotyczące warunków akredytacji do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w nowym systemie specjalizacji są zawarte w art. 19f ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Ponadto, programy specjalizacji w poszczególnych dziedzinach medycyny będą zawierały szczegółowe warunki akredytacyjne dla danej dziedziny, wynikające ze specyfiki odbywania szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie. Jednostki zainteresowane prowadzeniem szkolenia specjalizacyjnego w modułowym systemie specjalizacji, zarówno obecnie posiadające uprawnienia do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego, jak również ubiegające się o akredytację po raz pierwszy, będą mogły składać wnioski o wpisanie na prowadzoną przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) listę jednostek uprawnionych do prowadzenia specjalizacji lub staży kierunkowych, po opracowaniu programu specjalizacji w tej dziedzinie oraz zatwierdzeniu go przez Ministra Zdrowia - czytamy w komunikacie.Więcej: www.mz.gov.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze