MZ o ustawie dot. szczególnych rozwiązań poprawiających jakość i dostępność opieki zdrowotnej

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 28 września 2017 18:46

W opublikowanej w czwartek informacji resort zdrowia przypomina, że 26 września br. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

MZ o ustawie dot. szczególnych rozwiązań poprawiających jakość i dostępność opieki zdrowotnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wskazuje MZ, jednostki samorządu terytorialnego muszą teraz przekazać wojewodom wnioski o dotacje na wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Mają na to 5 dni od dnia wejścia w życie ustawy, a zatem termin upływa 1 października 2017. Jest to jednak dzień wolny od pracy, dlatego samorządy mogą składać wnioski do 2 października.

Każdy samorząd musi również złożyć oświadczenie, że gabinet profilaktyki zdrowotnej w szkole będzie prowadzony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu świadczeń gwarantowanych pielęgniarki lub higienistki szkolnej. Oświadczenie pozwoli uniknąć sytuacji, w której środki publiczne na wyposażenie gabinetu, służyłyby udzielaniu świadczeń ze środków prywatnych.

Gabinet profilaktyki zdrowotnej w szkole może prowadzić podmiot wykonujący działalność leczniczą, który udziela świadczeń zdrowotnych na podstawie umowy z NFZ lub finansowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego, która prowadzi szkołę.

Wszystkie podmioty odpowiedzialne za zapewnienie uczniom dostępu do takich świadczeń, w tym również NFZ, powinny dołożyć starań, aby w szkolnym gabinecie profilaktyki zdrowotnej świadczeń udzielała pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna (zgodnie z obowiązującymi przepisami - koszyk POZ).

MZ wskazuje ponadto, że wnioskowane środki z budżetu państwa, które są przeznaczone na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej, należy sklasyfikować jako dotację dla jednostek samorządu terytorialnego w dziale 801 - Oświata i wychowanie.

Więcej: mz.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze