MZ o tym co zrobiło w sprawach, o które walczą rezydenci

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 08 października 2017 19:37

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia pojawiła się informacja pt. Postulaty lekarzy rezydentów a działania Ministerstwa Zdrowia. Resort wylicza tam działania zbieżne z postulatami rezydentów, które dotąd zostały podjęte.

MZ o tym co zrobiło w sprawach, o które walczą rezydenci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje MZ podjęte działania dotyczą m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia.

Łącznie wydamy w tym roku 87 miliardów złotych na służbę zdrowia. Oznacza to wzrost o ponad 8 miliardów w porównaniu do 2016 roku. W roku przyszłym będzie to wzrost o kolejnych co najmniej 5 mld zł. Są to wzrosty nienotowane nigdy w przeszłości - podaje ministerstwo.

MZ stwierdza też że, w sprawie likwidacji kolejek "każde działanie jest na to nakierowane".

W kwestii rozwiązywania braków kadrowych resort informuje, że limity przyjęć na studia lekarskie wciąż rosną.

W obecnym roku limity przyjęć na bezpłatnych studiach lekarskich zwiększyły się o ponad 850 miejsc w stosunku do roku 2015 (3529 w 2015; 4368 w 2017). Razem z niestacjonarnymi - łącznie uruchomiliśmy prawie 1400 miejsc więcej (6188 w 2015; 7587 w 2017) - podaje MZ.

Odnosząc się do podwyżek wynagrodzeń MZ przypomina, iż 1 lipca weszła w życie ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia.

Na jej podstawie pracownicy medyczni otrzymają podwyżki, które będą kosztowały 17 miliardów złotych w perspektywie najbliższych pięciu lat. To pierwsze od wielu lat systemowe rozwiązanie wspierające pracowników medycznych - czytamy na stronie MZ.

Więcej: www.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum