MZ o rok wydłuża termin dostosowania dokumentacji w ratownictwie medycznym

Autor: oprac. WOK • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia30 grudnia 2021 09:57

EDM. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazało się rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne.

MZ o rok wydłuża termin dostosowania dokumentacji w ratownictwie medycznym
Pogotowie ratunkowe - dyspozytornia (zdjęcie ilustracyjne) FOT. PAP/Adam Warżawa
  • Resort zdrowia do 31 grudnia 2022 r. wydłużył termin, w którym dysponenci zespołów ratownictwa medycznego mogą prowadzić dokumentację medyczną zgodnie z przepisami rozporządzenia MZ z dnia 9 listopada 2015 r. ws. rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej
  • Zgodnie z treścią obecnie obowiązujących przepisów mogą to robić do 31 grudnia 2021 r.
  • Zmiana wynika z konieczności dostosowania systemu teleinformatycznego oraz jego modułów funkcjonujących w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne do zapisów obowiązującego rozporządzenia - informuje Ministerstwo Zdrowia

Dostosowanie systemu teleinformatycznego PRM do rozporządzenia ws. dokumentacji medycznej

Resort zdrowia opublikował rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. - Zmiana wynika z konieczności dostosowania systemu teleinformatycznego oraz jego modułów funkcjonujących w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne do zapisów obowiązującego rozporządzenia - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Rozporządzenie wprowadza zmianę w zakresie terminu, w którym dysponenci zespołów ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, mogą prowadzić dokumentację medyczną zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. poz. 2069).

Zgodnie z treścią obecnie obowiązującego przepisu § 72 w ust. 3 rozporządzenia - mogą to robić do dnia 31 grudnia 2021 r. W znowelizowanym rozporządzenia wydłuża się tę możliwość do 31 grudnia 2022 r.

- Zmiana powyższego terminu na dzień 31 grudnia 2022 r. wynika z konieczności dostosowania systemu teleinformatycznego umożliwiającego, m.in. dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego i dokumentowanie świadczeń udzielanych przez te zespoły - uzasadnia resort zdrowia.

Chodzi o dostosowanie Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM) oraz jego modułów funkcjonujących w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne, do przepisów obowiązującego rozporządzenia oraz uwzględnienie funkcjonalności, „które w systemie ochrony zdrowia zapewnia Platforma P1 dla wszystkich dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. Środowisko techniczne systemu SWD PRM wymaga także dostosowania do przyszłych zmian w obszarze elektronicznej dokumentacji medycznej” - wskazuje MZ.

Będą także zmiany we wzorze książeczki zdrowia dziecka

Przewiduje się, że prace w tym zakresie zakończą się do końca 2022 r. i po 31 grudnia 2022 r. SWD PRM będzie umożliwiał dokumentowanie zdarzeń medycznych przez zespoły ratownictwa medycznego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

MZ podał też, że projekt zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. poz. 666, z późn. zm.) przewiduje, że minister zdrowia - po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Rady Fizjoterapeutów oraz Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych - określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje i zakres dokumentacji medycznej, sposób jej przetwarzania oraz wzory określonych rodzajów dokumentacji medycznej, w szczególności wzór książeczki zdrowia dziecka.

Czytaj także:

Ratownicy medyczni. Co zyskają, jeśli ustawa o ich zawodzie wejdzie w życiem

EDM wciąż przegrywa z długopisem. Co z e-rewolucją w dokumentacji medycznej?

Ratownicy medyczni piszą do ministra zdrowia. Chwalą likwidację państwowego egzaminu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum