MZ o orzecznictwie w zakresie chorób zawodowych

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2010 10:11

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych.

Projekt został przekazany do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji społecznych z terminem zgłaszania uwag do 21 maja 2010 roku. Rozporządzenie określa wykaz specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych, biorąc pod uwagę ich charakter i specyfikę.

W proponowanym rozwiązaniu przyjęto, że uprawnienie do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych warunkuje posiadanie specjalizacji lekarskiej w określonej dziedzinie.

Orzecznictwo lekarskie w zakresie chorób zawodowych będą wykonywali lekarze posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: medycyny pracy, medycyny przemysłowej, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny lotniczej, medycyny kolejowej, medycyny transportu.

Natomiast w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych – lekarz specjalista chorób zakaźnych albo lekarz specjalista medycyny pracy lub medycyny przemysłowej, z uwzględnieniem opinii lekarza specjalisty chorób zakaźnych.

W odniesieniu do pracownika leczonego w warunkach szpitalnych z powodu wystąpienia ostrych objawów choroby, mogącej być chorobą zawodową, orzeczenia dokona zatrudniony w tej jednostce lekarz specjalista odpowiedniej dziedziny medycyny.

Więcej na http://www.mz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum