MZ o obostrzeniach: znowu są powiaty w czerwonej strefie, więcej także w żółtej

Autor: DK, PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2020 14:47

Ministerstwo Zdrowia o godz. 14.30 opublikowało w mediach społecznościowych aktualną listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi).

MZ o obostrzeniach: znowu są powiaty w czerwonej strefie, więcej także w żółtej
Fot. MZ (Twitter)

W strefie czerwonej znajdą się powiaty: bytowski, milicki i kluczborski. Natomiast w strefie żółtej powiaty: tatrzański, gostyński, nowotarski, aleksandrowski, głubczycki, myślenicki, kielecki i kartuski. Powiatów zagrożonych przesunięciem do stref z obostrzeniami jest obecnie sześć (augustowski, olkuski, trzebnicki, opolski, ostrowski, tucholski).

Zmiany będą obowiązywać od soboty (19.09).

Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób - jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób - jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum