MZ o czasowym zawieszeniu laboratorium NIZP-PZH: diagnostyka koronawirusa zapewniona

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2020 20:05

Czasowe zawieszenie działań laboratorium diagnostycznego NIZP-PZH nie wpłynie na szybkość i skuteczności badań w kierunku koronawirusa - powiedział PAP w środę (18 marca) rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W Warszawie oprócz NIZP-PZH, działają jeszcze trzy inne laboratoria, które wykonują testy w kierunku zakażeniem koronowirusem. Fot. PTWP

W kraju, jak podał rzecznik, działa 21 laboratoriów, które mają zapas możliwości diagnostycznych. Wskazał, że tylko w Warszawie, gdzie mieści się Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH, diagnostykę SARS-CoV-2 realizują trzy inne laboratoria.

Instytut poinformował w środę, że u pracownika jednego z zakładów naukowych Instytutu potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Pracownik ten nie był zaangażowany w proces diagnostyki COVID-19, ale w trosce o zdrowie pozostałego personelu podjęto decyzję o zawieszeniu działania laboratorium diagnostycznego NIZP-PZH.

- W Warszawie oprócz NIZP-PZH, działają jeszcze trzy inne laboratoria, które wykonują testy o dotychczas nie w pełni wykorzystywały swoje możliwości. Nie ma zagrożenie dla procesu diagnostyki bo inne laboratoria mogą przejąć próbki, które były u kierowane do NIZP-PZH. W kraju działa 21 laboratoriów, które również mają zapas możliwości diagnostycznych. Zamknięcie czasowe laboratorium NIZP-PZH nie wpłynie na szybkość i skuteczności badań dot. koronawirusa - powiedział PAP Andrusiewicz.

Instytut podał, że trwa dochodzenie epidemiologiczne. Osoby, które w ostatnich dniach miały bliski kontakt z pracownikiem są kierowane na kwarantannę. Stan zdrowia pracownika, jak podano, jest dobry.

Instytut zapewnia, że niezwłocznie po zakończeniu kwarantanny planuje przywrócić działalność laboratoryjną. NIZP-PZH podkreśla, że badania są wykonywane w innych laboratoriach na terenie Warszawy (WSSE Warszawa, WIM oraz WSZ).

Badania laboratoryjne w kierunku koronawirusa dały dotąd pozytywny wynik u 287 osób, pięć z nich zmarło.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum