PAP/Rynek Zdrowia | 02-02-2021 18:30

MZ o badaniach na lotniskach: test po wjeździe do Polski nie zwalnia z obowiązku kwarantanny

Wykonanie testu wykrywającego zakażenie koronawirusem po wjeździe do Polski nie zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny - przekazał PAP we wtorek (2 lutego) rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do informacji o badaniach oferowanych na wrocławskim lotnisku.

Nie ma przepisów, które dopuszczają zwolnienie z kwarantanny po badaniu w Polsce - wskazuje rzecznik MZ. Fot. Shutterstock

Port Lotniczy Wrocław poinformował 29 stycznia w mediach społecznościowych i na swojej stronie internetowej, że "od 30 stycznia br. pasażerowie przylatujący ze strefy Non Schengen będą mogli wykonać na wrocławskim lotnisku tuż po przylocie szybki test antygenowy. Negatywny wynik testu umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny - podano.

Tymczasem, jak podkreśla Andrusiewicz, nie ma przepisów, które dopuszczają zwolnienie z kwarantanny po badaniu w Polsce.

- Test należy wykonać nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy - wskazał.

Rzecznik przypomniał, że z obowiązku odbycia kwarantanny wjazdowej są zwolnione m.in. osoby zaszczepione przeciw COVID-19, tzn. osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z dwóch dawek, a także osoby mające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2.

Przy zwolnieniu z kwarantanny honorowane są wyniki testów antygenowych i RT-PCT (molekularnych, genetycznych), tzn. testów wykonanych metodami wskazanymi w kryteriach laboratoryjnych. Z obowiązku odbycia kwarantanny wjazdowej nie zwalniają negatywne wyniki testów na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (testy serologiczne i kasetkowe).

Andrusiewicz wskazał, że w chwili przekraczania granicy z Polską wynik testu nie może być starszy niż dwie doby, licząc od momentu uzyskania wyniku tego testu.

Test - jak zaznaczył - powinien zostać wykonany za granicą przed powrotem, wjazdem do Polski. Test wykonany w Polsce jeszcze przed wyjazdem za granicę, nie zwalnia z kwarantanny przy powrocie z zagranicy, jeśli upłyną od tego czasu dwie doby.

Zgodnie z przepisami - jak podkreślił - wykonanie komercyjnego testu już po wjeździe do Polski nie zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny.

***

Publikujemy przesłane do Rynku Zdrowia oświadczenie Portu Lotniczego Wrocław.

Port Lotniczy Wrocław informuje, że szybkie testy antygenowe  dla pasażerów wracających do Polski ze strefy Non Schengen realizowane są przed stanowiskami kontroli granicznej, a więc przed przekroczeniem granicy Państwa Polskiego, czyli przed powrotem/wjazdem do Polski. W związku z tym ich negatywny wynik - zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2020 roku, po nowelizacji 22 stycznia 2021 roku- umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny.

Port Lotniczy Wrocław, wprowadzając 30 stycznia 2021 roku to udogodnienie dla podróżnych, w pełni respektował obowiązujące rozporządzenie. Zgodnie z jego treścią, z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu.

Dodatkowo należy podkreślić, że wartość diagnostyczna testu wykonanego na kilkanaście minut przed przekroczeniem granicy państwa jest z pewnością większa niż testów wykonanych dwie doby wcześniej, a jego wiarygodność – zdecydowanie większa niż niektórych testów wykonanych za granicą.

Więcej informacji o testach i zwolnieniu z kwarantanny:  https://www.gov.pl/web/gis/komunikat-glownego-inspektora-sanitarnego6