MZ o Tygodniu Promocji Karmienia Piersią

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2017 11:03

Od 26 maja do 1 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Karmienie piersią to jedyny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia - informuje MZ na swojej stronie internetowej.

MZ o Tygodniu Promocji Karmienia Piersią
Resort zdrowia przypomina, że pokarm kobiecy ma unikalne właściwości Fot. Fotolia

Resort zdrowia wskazuje, że pokarm kobiecy ma unikalne właściwości - zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku i dłużej przy równoległym podawaniu żywności uzupełniającej.

Dla wcześniaków pokarm kobiecy ma wartość terapeutyczną - wspiera rozwój i chroni przed groźnymi powikłaniami takimi jak martwicze zapalenie jelit (NEC) czy posocznica. W tym zakresie wiele się w ostatnim roku zmieniło. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje żywienie wcześniaków i chorych noworodków mlekiem z banków mleka kobiecego, jeśli mleko matki nie jest dostępne.

MZ przypomina, że wyłoniło oferty na promocję karmienia piersią w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Wśród działań zaplanowanych na rok 2017 są bezpłatne kursy specjalistyczne dla położnych z zakresu „Edukacji i wsparcia kobiety w okresie laktacji”.

Planowane są także działania w zakresie: sprzyjania powstawaniu lokalnych grup wspierających karmienie piersią, upowszechniania w społeczeństwie wiedzy o zaletach karmienia piersią, prowadzenia kampanii szerzących aktualną wiedzę na temat karmienia piersią, przeprowadzenie nieodpłatnych szkoleń dla pracowników szpitali, które będą realizowane w oparciu o inicjatywę/program Szpitala Przyjaznego Dziecku.

Więcej: mz.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum