MZ: nowe substancje psychotropowe zagrażające zdrowiu i życiu. Jest poszerzona LISTA

Autor: oprac. WOK • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia12 września 2021 13:23

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego wykaz substancji psychotropowych działających na ośrodkowy układ nerwowy, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

MZ: nowe substancje psychotropowe zagrażające zdrowiu i życiu. Jest poszerzona LISTA
Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykazy nowych substancji psychotropowych FOT. PTWP
  • Projekt rozporządzenia MZ poszerza wykazy substancji psychotropowych i odurzających o kilka groźnych dla zdrowia i życia związków chemicznych
  • Jak uzasadnia MZ, nowelizacja zarządzenie związana jest z szybkim tempem pojawiania się na rynku nowych narkotyków, które są coraz częściej substancjami o ostrej toksyczności
  • Nieuprawnione posiadanie nowych substancji psychoaktywnych objęte jest odpowiedzialnością karną - zaznacza MZ

MZ: szybkie tempo pojawiania się na rynku nowych narkotyków

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) ukazało się projekt „rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych”.

Jak uzasadnia MZ, nowelizacja zarządzenie związana jest z „szybkim tempem pojawiania się na rynku nowych narkotyków, które są coraz częściej substancjami o ostrej toksyczności, mając na względzie dostępność tych substancji, m.in. za pośrednictwem różnych internetowych kanałów dystrybucji (...)”.

Projektowane zmiany uwzględniają: postanowienia Konwencji Narodów Zjednoczonych o kontroli narkotyków, w tym decyzje 63. i 64. Sesji Komisji ds. Środków Odurzających (CND) - Wiedeń, 2-6.03.2020 r. i 12-16.04.2021 r. oraz substancje zawarte w uchwałach Zespołu do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych.

W projekcie rozporządzenia rozszerzono:

  • Wykaz substancji psychotropowych z podziałem na grupy, o których mowa w art. 32 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zawarty w załączniku nr 1, w części „2. Substancje psychotropowe grupy II-P” - o trzy związki chemiczne: CUMYL-PEGACLONE, MDMB-4en-PINACA, DIFENIDYNA oraz w części: „4. Substancje psychotropowe grupy IV-P” o trzy związki chemiczne: KLONAZOLAM, FLUBROMAZOLAM, DIKLAZEPAM
  • Wykaz środków odurzających z podziałem na grupy, o których mowa w art. 31 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, oraz ze wskazaniem środków odurzających grupy IV-N dopuszczonych do stosowania w lecznictwie zwierząt zgodnie z art. 33 ust. 2 tej ustawy o jeden związek chemiczny: IZOTONITAZEN
  • Wykaz nowych substancji psychoaktywnych, zawarty w załączniku nr 3 do rozporządzenia, poprzez dodanie dwóch pojedynczych związków chemicznych: 3-HO-PCP, 1cP-LSD.

Zagrożenia dotyczą szczególnie ludzi młodych

- Substancje te wykazują działanie na ośrodkowy układ nerwowy, mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz powodować szkody społeczne, a zważywszy na brak powszechnej świadomości co do zagrożeń związanych z nowymi substancjami psychoaktywnymi, nieodzowne jest bezzwłoczne ograniczenie ich dostępności. Substancje te zostały zidentyfikowane nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale również występują na obszarze innych państw Unii Europejskiej - podaje MZ.

Resort zdrowia wskazuje, że „zagrożenia związane z nowymi substancjami psychoaktywnymi dotyczą grup szczególnie wrażliwych, zwłaszcza ludzi młodych. Brak wprowadzenia zakazu stosowania danej substancji może wywołać, błędne wrażenie o jej nieszkodliwości”.

- Nieuprawnione posiadanie nowych substancji psychoaktywnych objęte jest odpowiedzialnością karną - przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Projekt rozporządzenia do pobrania poniżej.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum