MZ: nie zamierzamy wyrzucić internistów z przychodni POZ

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 12 października 2017 05:55

Sejmowa Komisja Zdrowia przerwała w środę (11 października) prace nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej. W trakcie obrad burzliwą dyskusję wywołał zapis wskazujący, że po 2024 roku interniści będą mieli ograniczoną możliwość pracy w podstawowej opiece zdrowotnej. Posłowie opozycji krytycznie ocenili też brak szczegółowego planu finansowego dla ustawy.

MZ: nie zamierzamy wyrzucić internistów z przychodni POZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tomasz Latos, wiceprzewodniczący komisji (PiS), przedstawił sprawozdanie podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie o rządowym projekcie ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Jak wskazywał, celem projektowanych zmian jest uregulowanie tego obszaru, który w przyszłości ma stać się fundamentem całego systemu ochrony zdrowia. 

Większość posłów przyznało, że co do zasady widzą potrzebę uporządkowania podstawowej opieki zdrowotnej. Posłowie opozycji wskazywali jednak, że w ich opinii obecnie przedkładany projekt ustawy budzi więcej wątpliwości niż nadziei na poprawę funkcjonowania tego obszaru.

Interniści niezbędni w POZ?
Największy niepokój członków komisji i ekspertów wzbudził zapis wskazujący, że interniści będą mogli pracować w POZ tylko do 2024 roku. 

Profesor Jacek Imiela, konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych podkreślał, że ci specjaliści stanowią obecnie największą grupę lekarzy pracujących w POZ. - Jest ich tam ponad 10 tys. przy 8,5 tys.  lekarzy rodzinnych. Ja nie wiem, jak można myśleć o rozwoju podstawowej opieki bez internistów, szczególnie przy tak odczuwalnym braku lekarzy rodzinnych w kraju – mówił.

Profesor apelował o wprowadzenie takich zmian do projektu, aby specjaliści z interny, którzy pracują w podstawowej opiece zdrowotnej, mogli to robić nadal. - My jesteśmy tam konieczni dla dobra pacjentów - zaznaczał.

Przewodniczący komisji Bartosz Arłukowicz (PO) pytał, jakie są przyczyny, że wyrzuca się internistów, którzy dziś są jedną z najliczniejszych grup w POZ. - Jakie przesłanki stoją za tym, by od 2025 r. praktykę w POZ mogli zakładać jedynie lekarze medycyny rodzinnej i pediatrzy? Czy resort zdrowia ma plan na wykształcenie do tego czasu wystarczającej liczby nowych kadr - pytał.

Arłukowicz zaznaczył , że dziś spośród 33 tys. lekarzy pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej uprawnienia do prowadzenia praktyki po 2025 r. ma ok. 24 tys. 

MZ: nie ma się czego obawiać
Wiceminister zdrowia Zbigniew Król uspokajał zebranych, że resort nie zamierza wyrzucić internistów z przychodni rodzinnych. -  Do 2024 r. wszyscy lekarze, którzy obecnie pracują w POZ - czyli także interniści - którzy zdecydują się na dalszą taką pracę, założą praktykę i zbiorą deklaracje, zyskają uprawnienia do kontynuacji tej pracy także po 2024 r. 

Jak wyjaśniał wiceminister takiej możliwości nie będą  już mieli interniści, którzy by chcieli założyć praktykę dopiero po 2025 r.  W takim przypadku konieczne będzie uzyskanie specjalizacji z medycyny rodzinnej. Jak wyjaśniał, wprowadzenie tej zmiany ma doprowadzić do tego by po 2025 r. w kraju faktycznie zaczął funkcjonować model POZ z lekarzem rodzinnym - koordynatorem opieki nad pacjentami.

Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej Agnieszka Jankowska-Zduńczyk przekonywała, że takie rozwiązanie ma zrównać kwalifikacje lekarzy rodzinnych i uzupełnić je tam, gdzie to będzie konieczne.  - Chodzi o to, aby po 2025 r. pacjent wiedział, że niezależnie do którego gabinetu zapuka dostanie jednakową poradę - wyjaśniała. 

Zbigniew Król dodał, że resort szacuje, iż do 2025 r. wykształci się ok. 8 tys. lekarzy rodzinnych. Jak podkreślał, obecnie na specjalizację jest więcej chętnych niż miejsc dla rezydentów. 

Bez finansowania to pobożne życzenia
Kolejnym punktem zapalnym był wskazywany przez posłów opozycji brak planu finansowego dla ustawy. Zebrani pytali, jak będą finansowane nowe zadania w podstawowej opiece zdrowotnej, jak chociażby profilaktyka czy diagnostyka.

Jak mówiła posłanka Lidia Gądek (PO), jeżeli w ustawie nie zostaną zapisane konkrety dotyczące finansowania nowego systemu, to przepisy pozostaną w sferze pobożnych życzeń.  - Ustawa będzie miała sens wówczas, kiedy zostanie w niej zapisane, jak będą wzrastać nakłady na świadczenia w POZ - podkreślał.

Tomasz Latos (PiS) wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia wskazywał, że szczegółowe rozwiązania, określające wydzielenie środków  np. dla diagnostyki, będą tematem rozporządzeń do ustawy. Ostatecznie jednak Latos przyznał, że z uwagi na konieczność doprecyzowania jeszcze kilku kwestii w ustawie konieczna jest przerwa w pracach komisji. Do prac posłowie mają wrócić być może jeszcze w tym tygodniu. 

Fundament systemu
Projekt ustawy przewiduje m.in, że  koordynatorem opieki nad pacjentem ma być lekarz POZ, który będzie kierował zespołem złożonym z pielęgniarki i położnej. Będzie współpracował także z lekarzami innych specjalności, którzy opiekują się pacjentem np. podczas jego pobytu w szpitalu.

Jak podkreślał Zbigniew Król, system podstawowej opieki zdrowotnej w przyszłości będzie się opierał przede wszystkim na lekarzach rodzinnych, ale prawo do pracy w POZ zachowają pediatrzy oraz lekarze, którzy posiadają prawa nabyte na podstawie ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Wprowadzenie tego modelu organizacyjnego będzie poprzedzone pilotażem wdrażanym przez NFZ we współpracy z Bankiem Światowym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Po przeprowadzeniu pilotażu, który będzie realizowany do 31 grudnia 2019 r., warunki realizacji opieki koordynowanej (m.in. szczegółowe mechanizmy jej finansowania) zostaną uregulowane w aktach wykonawczych oraz zarządzeniach prezesa NFZ.

Do momentu wejścia w życie nowych rozwiązań POZ będzie finansowana na dotychczasowych zasadach, czyli za pomocą stawki kapitacyjnej, obok której pojawi od 2020 roku budżet powierzony, opłata zadaniowa oraz dodatek motywacyjny. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze