MZ monitoruje działanie sieci szpitali: "nie wykluczamy zmian"

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl - PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2018 16:46

Ministerstwo Zdrowia monitoruje funkcjonowanie sieci szpitali. Niewykluczone, że zostaną wprowadzone pewne zmiany - poinformowała w piątek wiceminister Katarzyna Głowala, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów.

W ocenie MZ na ocenę działania nowych regulacji jest jeszcze za wcześnie Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali, funkcjonuje od 1 października 2017 r.

Głowala przypominała, że placówki znajdujące się w sieci są podzielone na sześć poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń - trzy podstawowe (z których pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie) oraz szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, a także onkologiczne i pulmonologiczne.

Wiceminister zaznaczyła, że do sieci zakwalifikowały się 594 szpitale, z których 516 to placówki publiczne, a 78 to szpitale niepubliczne.

- To, że szpital nie wszedł do sieci, nie oznacza, że został zdyskwalifikowany z systemu; może się ubiegać o środki w ramach konkurów, które są prowadzone na bieżąco - wskazała.

Placówki zakwalifikowane do sieci mają gwarantowaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia; finansowanie świadczeń oparte jest w znacznej mierze na ryczałcie. Wiceminister zauważyła, że trudno na razie oceniać działanie regulacji, bo nie ma jeszcze pełnych raportów za pierwsze miesiące.

Głowala podkreślała, że MZ monitoruje na bieżąco sytuację związaną z siecią szpitali. - Nie wykluczamy zmian, gdy coś będzie działać nie tak - zapowiedziała.

W zamyśle MZ, wprowadzenie sieci szpitali ma poprawić koordynację leczenia pacjenta i zapewnić lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych. Skrócić mają się także kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum