×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

MZ: mapy zdrowotne ułatwią podejmowanie decyzji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia15 grudnia 2015 15:23

Opracowanie map potrzeb zdrowotnych nie rozwiąże systemowych problemów ochrony zdrowia, ale ułatwi podejmowanie decyzji w oparciu o dokonane analizy - uważa dyrektor Departamentu Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia Barbara Więckowska.

MZ: mapy zdrowotne ułatwią podejmowanie decyzji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Więckowska uczestniczyła we wtorek (15 grudnia) w Warszawie w konferencji podsumowującej projekt dotyczący poprawy jakości zarządzania w ochronie zdrowia poprzez wsparcie procesu tworzenia regionalnych map potrzeb zdrowotnych.

Obowiązek tworzenia takich map potrzeb wynika z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Mapy - jak mówiła Więckowska - mają przedstawiać trendy demograficzne i epidemiologiczne, obrazować istniejącą infrastrukturę w ochronie zdrowia i pokazywać przyszłe potrzeby. Mają umożliwić poprawę planowania na szczeblu centralnym i regionalnym - województw i powiatów.

Analizy obejmują m.in. informacje o strukturze ludności i najczęstszych przyczynach hospitalizacji i zgonów, dane o stopniu wykorzystania aparatury medycznej, średnim czasie oczekiwania na udzielenie świadczenia czy liczbie łóżek szpitalnych.

Opracowanie map umożliwia - zdaniem Więckowskiej - obiektywną ocenę potrzeb ludności, da możliwość porównywania podmiotów i określania ich efektywności i zapewni gwarancję stabilności finansowania przez płatnika kosztów podejmowanych przez szpitale inwestycji.

Zgodnie z planami resortu pierwsze dwie edycje map przygotuje Ministerstwo Zdrowia we współpracy z oddziałami wojewódzkimi NFZ, konsultując je z wojewodą co trzy lata.

Mapa na okres od 30 czerwca 2016 do 31 grudnia 2018 r. powinna powstać do 1 kwietnia przyszłego roku. Mapa na okres od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2021 r. miałaby być gotowa do 31 maja 2018 r.

Pierwsze dwie edycje mają dotyczyć jedynie lecznictwa szpitalnego i dać możliwość zaproponowania rozwiązań problemów, które pojawią się na etapie tworzenia.

Po 2021 r. projekty map regionalnych mają być tworzone co pięć lat przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Sporządzać będą je wojewodowie w porozumieniu z Wojewódzką Radą do spraw Potrzeb Zdrowotnych. Mapy zostaną przekazane do NIZP-PZH w celu stworzenia mapy ogólnopolskiej, a następnie trafią do ministra zdrowia do opublikowania i zatwierdzenia.

Na początku grudnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawiając plany działania resortu mówił, że dotychczas opracowano mapę potrzeb zdrowotnych jedynie w zakresie onkologii, na finiszu są prace dotyczące kardiologii. Pozostałe dziedziny nie są jeszcze opracowane.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze