MZ ma wytyczne ws. przyjęć szpitali. "Promowane osoby zaszczepione"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP28 października 2021 14:20

28 października podczas briefingu prasowego wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził, że zostały przygotowane wytyczne dla pacjentów, którzy są i będą przyjmowani do szpitali.

MZ ma wytyczne ws. przyjęć szpitali. "Promowane będą osoby zaszczepione" Fot. Shutterstock
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził w czwartek, 28 października, przygotowanie wytycznych dla miejskich szpitali
  • - Będą promowane osoby, które są zaszczepione, wtedy nie będą musiały być poddawane testom - zaznaczył Kraska
  • Odniósł się także do sprawy związanej z tym, dlaczego studenci na uczelniach medycznych nie noszą maseczek. Skwitował, że kwestię noszenia maseczek na uczelniach zostawia w rękach rektorów

Wytyczne dla szpitali już gotowe

Wiceminister Waldemar Kraska był pytany w czwartek, 28 października na briefingu prasowym w Warszawie, kiedy będą wytyczne dla miejskich szpitali tak, by chorzy na COVID-19 nie mieszali się z osobami zdrowymi.

- Rada Medyczna razem z Ministerstwem Zdrowia już przygotowała wytyczne dla pacjentów, którzy są i będą przyjmowani do szpitali, a także dla osób, które będą je odwiedzały. Tutaj także będą promowane osoby, które są zaszczepione, wtedy nie będą musiały być poddawane testom. Także chcemy - bo niestety bardzo niewielki, ale pewien procent osób, które pracują w polskich szpitalach - mówię tu o osobach niezaszczepionych - chcemy by były dwa razy w tygodniu testowane na obecność koronawirusa - odpowiedział Kraska.

Sprawdź: Wejdą nowe obostrzenia. Jest rozporządzenie covidowe. Zakłada dwie duże zmiany

Wiceszef MZ był też pytany, dlaczego na uczelniach medycznych studenci nie muszą nosić maseczek w przestrzeniach zamkniętych, m.in. w świetlicach, podczas gdy analitycy mówią, że obecna fala to między innymi efekt powrotu na uczelnie.

Kraska odpowiedział, że decyzję w tej sprawie pozostawiono rektorom i jeśli oni tak zdecydują, studenci będą nosili maski.

Czytaj: Są wytyczne MZ ws. trzeciej dawki. 2 listopada ruszą skierowania dla wszystkich

Narastający wzrost zakażeń w Polsce

Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek, że badania potwierdziły 8378 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w woj. mazowieckim - 1673 i w lubelskim - 1485, Zmarło 101 osób z COVID-19 - przekazało MZ.

Nowe zakażenia - jak przekazało ministerstwo - wykryto u osób z województw: mazowieckiego (1673), lubelskiego (1485), podlaskiego (755), łódzkiego (592), śląskiego (467), zachodniopomorskiego (432), dolnośląskiego (381), pomorskiego (368), wielkopolskiego (357), podkarpackiego (356), małopolskiego (346), warmińsko-mazurskiego (340), kujawsko-pomorskiego (313), lubuskiego (150), świętokrzyskiego (135) i z opolskiego (134). 

Czytaj: Koronawirus. 28 października. Nowy RAPORT o zakażeniach. Czwarta fala galopuje

Kraska: lockdowny są zabójcze dla gospodarki. Dodatkowe obostrzenia na razie niepotrzebne

Ptok do ministra i premiera: Robicie wszystko, żeby pogrzebów w Polsce było więcej

Sprawdź: L4 z datą wsteczną. Na ile dni do tyłu może być zwolnienie lekarskie?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum