PAP/Rynek Zdrowia | 18-06-2015 20:33

MZ: list z żądaniem dymisji ministra to typowo polityczna akcja

W czwartek (18 czerwca) po południu na briefingu w Gliwicach szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda mówił, że list do szefowej rządu, w którym związek domaga się dymisji ministra zdrowia "to nie są żadne zagrywki polityczne". Ministerstwo Zdrowia uważa list za "typowo polityczną akcję".

Jak już pisaliśmy, NSZZ "Solidarność" (tekst "W Wyszkowie gorąco. Mieszkańcy popierają strajkujące pielęgniarki, władze przeciwnie") domaga się dymisji ministra zdrowia prof. Mariana Zembali  za jego słowa o strajku. 

Prof. Zembala powiedział w mediach, że jeżeli ktokolwiek z pracowników jego szpitala podjąłby strajk, na drugi dzień zostałby zwolniony. Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wystosował w czwartek (18 czerwca) w tej sprawie list do premier Ewy Kopacz.

Podczas zaimprowizowanej konferencji prasowej w czwartek (18 czerwca) Duda przekonywał, że jako przywódca związkowy wystąpił z listem, gdyż prawo do organizowania się w związki zawodowe, w tym prawo do strajku, to jedno z podstawowych praw obywatelskich zapisanych nie tylko w polskiej konstytucji, ale też w prawie unijnym i konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy, które Polska ratyfikowała.

Wypowiedź, która zbulwersowała związkowców, padła w środę (17 czerwca), w "Faktach" TVN, podczas rozmowy na temat strajku pielęgniarek z Wyszkowa.

- W Śląskim Centrum Chorób Serca, które jest częścią mojego zawodowego życia i pozostanie, jeżeli ktokolwiek z pracowników, ktokolwiek, podjąłby strajk, na drugi dzień będzie przeze mnie, dyrektora, zwolniony - powiedział Zembala.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk ocenił, że słowa ministra Zembali zostały niewłaściwie zinterpretowane i są wykorzystywane przez jego politycznych oponentów.

- Wyrwany z kontekstu i powielany po wielokroć tok myślowy pana profesora stał się elementem gry politycznej, którą prowadzi "Solidarność". (...) Typowo polityczna akcja - skomentował rzecznik resortu zdrowia.

- Pan minister zdrowia Marian Zembala wypowiedział słowa, które dla mnie, dla związkowca i w ogóle dla całego ruchu związkowego są słowami niedopuszczalnymi - powtarzał Duda.

O nominacji prof. Zembali na stanowisko szefa resortu zdrowia premier Ewa Kopacz poinformowała w poniedziałek (15 czerwca); we wtorek (16 czerwca) powołał go na to stanowisko prezydent Bronisław Komorowski.