MZ: liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce jest mniejsza niż przypuszczaliśmy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2020 20:27

Model, który obserwujemy w Polsce dotyczący ilości nowych zachorowań na koronawirusa nie jest aż tak wysoki, jak przypuszczaliśmy; kluczowe będą najbliższe dwa tygodnie - powiedział w poniedziałek (23 marca) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceszef MZ w rozmowie w TVP Info zwrócił uwagę, że na przykładzie krajów zachodnich, np. Włoch i Hiszpanii widać stopniowy wzrost chorych na koronawirusa. Jak ocenił, w tych krajach dochodzi obecnie do szczytu liczby zachorowań.

Jak dodał, w tej chwili liczba zachorowań w Polsce nie jest tak wysoka, jak przypuszczano. "Miejmy nadzieję, że ten trend się utrzyma, dwa najbliższe tygodnie będą kluczowe" - podkreślił wiceminister.

Pytany, czy trwają pracę nad zaostrzeniem przepisów i wydzieleniem tzw. czerwonych stref jak we Włoszech, Kraska odpowiedział, że na ten moment nie ma takiej potrzeby. - Wprowadzenie stanu epidemii daje taką możliwość ministrowi zdrowia, ale w tej chwili nie ma takich prac, nie ma takiej potrzeby, żeby wydzielać pewne strefy w naszym kraju - powiedział wiceminister.

Dodał, że w Polsce każde ognisko Covid-19, które się pojawia jest "natychmiast przecinane epidemiologicznie - pacjenci są poddawani kwarantannie". - Nie ma takich konkretnych planów, jakie strefy będą wydzielane, to pojawi się dopiero wtedy, gdy ognisko będzie duże i trzeba będzie je bardzo szybko izolować - zapowiedział wiceszef MZ.

Podziękował wszystkim pracownikom służby zdrowia za ich ofiarną pracę. Jak mówił, z wielu związków zawodowych docierają sygnały o gotowości pracowników do pracy w placówkach, w których pomoc jest najbardziej potrzebna.

- Ustawa o stanie epidemii daje możliwość przesuwania pracowników w te rejony, gdzie jest aktualna duża potrzeba, w tej chwili takich potrzeb nie widzimy. Wszystkie szpitale jednoimienne (...) działają na 100 proc. Personel jest adekwatny do potrzeb - zapewnił.

Kraska był też pytany o zapotrzebowania szpitali do sprzętu medycznego i akcesoriów, takich jak respiratory, odzież ochronna, maski. - W szpitalach jednoimiennych, do których będą trafiały ciężkie przypadki, mamy ponad 700 respiratorów, będą następne, czyli będzie ich blisko tysiąc. Jest to adekwatna liczba do łóżek w tych szpitalach - podkreślił.

Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 692; osiem z nich zmarło.

Karolina Kropiwiec (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum