×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

MZ: jest zgoda na import hurtowy zamienników leków stosowanych w chemioterapii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia26 marca 2012 17:57

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wydał zgodę na import w ilościach hurtowych zamienników leków stosowanych w chemioterapii - dowiedziała się w poniedziałek (26 marca) PAP w resorcie zdrowia.

MZ: jest zgoda na import hurtowy zamienników leków stosowanych w chemioterapii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niektóre szpitale mają problem z zakupem cytostatyków używanych w leczeniu nowotworów (PAP zaznacza, że jeden z producentów ma problemy z  wytwarzaniem ich w takiej ilości jak dotychczas). 

Rzecznik MZ Agnieszka Gołąbek poinformowała, że cytostatyki są obecnie dostępne w jednej z wrocławskich hurtowni.

- Szpitale, które mają problemy z zakupem cytostatyków, mogą skorzystać z importu docelowego. Ponadto minister zdrowia w oparciu o artykuł 4 Prawa farmaceutycznego wydał zgodę na import w ilościach hurtowych zamienników tych leków - podkreśliła Gołąbek. 

Import docelowy to procedura sprowadzania leku z zagranicy dla konkretnego pacjenta. Jest on realizowany na podstawie szczegółowych i zweryfikowanych zaleceń lekarza.

W ubiegłym tygodniu resort zdrowia poinformował, że zakończyły się negocjacje w sprawie leków, które od początku lipca mają być stosowane w chemioterapii. Z początkiem br. weszły w życie przepisy ustawy refundacyjnej. Zgodnie z nimi od 1 lipca programy terapeutyczne mają być zastąpione programami lekowymi.

Dla każdego leku, w każdym wskazaniu, zostanie stworzony oddzielny program jako jedna z form refundacji leku. Każdy program lekowy będzie nowym rodzajem świadczenia, na realizację którego świadczeniodawca musi zawrzeć oddzielną umowę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze