MZ i RPD: książeczki zdrowia dziecka powinny być ustandaryzowane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2014 20:33

Ministerstwo Zdrowia chce prawnie uregulować status książeczki zdrowia dziecka. Miałaby się ona stać elementem dokumentacji medycznej. Rozwiązanie aktywnie wspiera rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

MZ i RPD: książeczki zdrowia dziecka  powinny być ustandaryzowane

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński był gościem konferencji "Prawa dziecka pacjenta" zorganizowanej przez RPD. - To bardzo istotne, by książeczka zdrowia była z dzieckiem od urodzenia do dorosłości. Ma być wydawana przez ministra zdrowia i musi być jednolita, nie tak jak obecnie - wskazał Sopliński. Jak zaznaczył, wprowadzenie ustandaryzowanej książeczki zdrowia dziecka wymaga zmian legislacyjnych w zakresie dokumentacji.

Projekt nowelizacji Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta został w środę przekazany sejmowej podkomisji stałej ds. zdrowia publicznego. Jest to wspólny projekt wypracowany przez zespół roboczy, w skład którego wchodzą eksperci Rzecznika Praw Dziecka i przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Projekt ma umożliwić określenie wzoru nie tylko książeczki zdrowia dziecka, ale także m.in. karty przebiegu ciąży. Zdaniem RPD, ustanowienie wzorów tych dokumentów istotnie poprawi jakość i sprawność opieki zdrowotnej.

Książeczka zdrowia dziecka - jak ocenia Michalak - miałaby stać się użytecznym narzędziem pozwalającym m.in. na dokumentowanie działań profilaktycznych i leczniczych oraz umożliwiającym szybki dostęp do istotnych informacji w sytuacjach nagłych. RPD ocenia, że książeczka mogłaby umożliwić instytucjom - np. sądom i podmiotom udzielającym wsparcia społecznego, dokonywanie oceny aktywności opiekunów dziecka na rzecz dbałości o jego stan zdrowia.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że w Polsce rodzi się rocznie ok. 400 tys. dzieci. Konieczne będzie zatem wydanie ok. 400 tys. kart przebiegu ciąży i 400 tys. książeczek zdrowia dziecka. Szacując, że koszt wydrukowania jednego egzemplarza takiej dokumentacji kształtuje się na poziomie 1,20 zł brutto, to 400 tys. książeczek i 400 tys. kart oznacza roczny wydatek na poziomie ok. 960 tys. zł.

Obecnie wydawanie książeczki zdrowia dziecka jest jedynie elementem dobrej praktyki oddziałów noworodkowych; ich forma i zawartość różni się jednak. Karty przebiegu ciąży także nie są jednolite.

Jak podkreśla RPD, wydanie ustandaryzowanych dokumentów dotyczących informacji o stanie zdrowia dziecka to tylko element większego systemu. - Książeczka ma być narzędziem w szeregu zmian systemowych. Ma zwiększać odpowiedzialność za zdrowie dziecka – podkreśla RPD.

Kompleksowe rozwiązania dotyczące monitorowania losów dziecka powinny - jego zdaniem - objąć także opracowanie standardów w profilaktycznej opiece zdrowotnej najmłodszych, a także stworzenie systemu, w którym nawet przy zaniechaniach ze strony rodziców nie pozostawałoby ono anonimowe dla placówek ochrony zdrowia. Chodzi m.in. o coroczne obowiązkowe badanie dziecka przez pediatrę.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum