MZ: gabinety stomatologiczne wracają do szkół

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2019 20:22

W ramach programu "Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach" utworzono 41 gabinetów dentystycznych w szkołach, głównie w mniejszych miejscowościach, w których dostępność do świadczeń stomatologicznych jest utrudniona - podało we wtorek (30 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia.

MZ: gabinety stomatologiczne wracają do szkół
Niegdyś gabinety stomatologiczne w szkołach były standardem, dziś to już niestety rzadkość. Fot. Jeremy Miles/Flickr CC BY-SA 2.0 (zdj. ilustracyjne)

O wynikach realizacji programu Ministerstwo Zdrowia poinformowało w związku z poniedziałkową wizytą wiceminister Józefy Szczurek-Żelazko w Szkole Podstawowej w Zakliczynie, gdzie wzięła udział w uroczystym otwarciu gabinetu stomatologicznego. "Gabinet ten dzięki ministerialnym środkom finansowym został wyposażony w wysokiej jakości sprzęt niezbędny do świadczenia usług dentystycznych" - podaje MZ.

Głównym celem programu pt. "Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach" jest zwiększenie dostępności dzieci i młodzieży do świadczeń dentystycznych udzielanych w szkołach publicznych, a także objęcie jak najliczniejszej grupy uczniów efektywną opieką stomatologiczną oraz działaniami edukacyjnymi w zakresie zdrowia jamy ustnej - czytamy w informacji zamieszczonej na stronie MZ.

W ramach programu utworzono 41 gabinetów dentystycznych w szkołach, głównie w mniejszych miejscowościach, w których dostępność do świadczeń stomatologicznych jest utrudniona. Pozwoli to na objęcie opieką stomatologiczną nie tylko uczniów szkoły, w której powstał gabinet, ale także dzieci i młodzież z okolicznych miejscowości, uczęszczającą do innych szkół. Program, oprócz środków na wyposażenie gabinetów dentystycznych zapewniał także środki na program edukacyjny dotyczący higieny jamy ustnej, skierowany do uczniów oraz ich rodziców.

W ubiegłym roku pieniądze z tego programu otrzymały trzy gminy z Małopolski. Jedną z nich była gmina Zakliczyn.

- Dziękuję samorządowi Zakliczyna za odwagę wystąpienia o te środki – powiedziała Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. - Problem próchnicy wśród dzieci jest znaczącym problemem. Już 12 czy 13 letnie dzieci mają usuwane stałe zęby. Profilaktyka zdrowotna musi wrócić do szkół i już wraca.

Ministerstwo Zdrowia na wyposażenie gabinetu i zakup wysokiej jakości sprzętu stomatologicznego w Szkole Podstawowej w Zakliczynie przekazało 48 tys. 617 zł. Gmina Zakliczyn na remont pomieszczeń wyłożyła zaś 42 tys. 630 zł - informuje MZ.

- Niegdyś gabinety stomatologiczne w szkołach były standardem, dziś to już niestety rzadkość. Dobrze, że polityka rządu idzie również w tym kierunku, aby opieka dentystyczna wracała do placówek szkolnych. Dziękuję Pani Minister Józefie Szczurek-Żelazko za to, że nasza gmina otrzymała pieniądze na uruchomienie pierwszego szkolnego gabinetu dentystycznego. To bardzo dobrze, że mamy z naszego regionu tak aktywnych i skutecznych ministrów i parlamentarzystów - stwierdził burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

Do Szkoły Podstawowej w Zakliczynie uczęszcza przeszło 650 dzieci. Szkoła dysponuje również gabinetem pielęgniarskim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum