MZ: do połowy grudnia wypracujemy porozumienie płacowe w kilkudziesięciu placówkach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2019 18:23

Ministerstwo Zdrowia wspólnie ze związkami zawodowymi oraz dyrektorami NFZ podejmą rozmowy najpóźniej do połowy grudnia, by w końcu osiągnąć porozumienie płacowe w kilkudziesięciu placówkach medycznych, gdzie nie doszło do wzrostu wynagrodzeń - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

MZ: do połowy grudnia wypracujemy porozumienie płacowe w kilkudziesięciu placówkach
Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia; FOT. PTWP

Wiceminister po spotkaniu z przedstawicielami związków fizjoterapeutów, diagnostów, elektroradiologów oraz NFZ powiedział, że w większości szpitali protestujący otrzymali podwyżki, ale wciąż pozostało jeszcze kilkadziesiąt podmiotów, gdzie do wzrostu płac nie doszło.

Równocześnie zobowiązał się, że do końca marca przyszłego roku ministerstwo przygotuje w porozumieniu ze związkowcami ustawę regulującą płace wszystkich zawodów medycznych.

- Zaprosiliśmy przedstawicieli organizacji na rozmowy do ministerstwa zdrowia, aby kwestie związane z wynagrodzeniami dla wszystkich zawodów medycznych, które pracują w polskim systemie ochrony zdrowia zostały jednoznacznie uregulowane - zapowiedział Cieszyński. Związkowcy zaznaczyli, że w ciągu tygodnia przestawią resortowi listę konkretnych postulatów dotyczącą m.in. szkolenia personelu.

Natomiast przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii Tomasz Dybek po spotkaniu przedstawił listę najważniejszych ustaleń. Po pierwsze - wymienił Dybek - dyrektorzy placówek medycznych mają otrzymać od ministra zdrowia pismo z wytycznymi, w jaki sposób mają być rozdzielone środki na podwyżki. Po drugie będą musieli oni wypełnić ujednoliconą dla wszystkich placówek tabelę, w której pokażą ile środków przeznaczyli do tej pory na podwyżki. Jak dodał zestawienia takie trafią do resortu.

Dybek jeszcze przed rozpoczęciem spotkania powiedział dziennikarzom, że w ponad połowie placówek medycznych fizjoterapeuci, których związek reprezentuje, otrzymali podwyżki w wysokości 500-1000 zł brutto. Jednak zdaniem przedstawicieli diagnostów wzrost wynagrodzeń w ich grupie zawodowej nie jest nadal satysfakcjonujący, a w kilkunastu placówkach w ogóle do niego nie doszło.

- Nie satysfakcjonują nas podwyżki w kwocie 100 zł brutto. Oczekujemy, że te porozumienia, które zostały zawarte w szpitalach to wstęp do realnych podwyżek, ponieważ owocem tego spotkania jest obietnica rozpoczęcia pracy nad porozumieniem, które ma zrealizować nie tylko nasze postulaty płacowe, ale inne, które ciążą nam jako zawodom dotychczas wykluczonym - powiedział dziennikarzom wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Laboratoriów Diagnostycznych Łukasz Tucki.

Dybek na koniec wyraził satysfakcję z tego, że lista placówek, które wywiązały się ze swoich zobowiązań jest większa, choć nie ma jeszcze systemowych rozwiązań. Zapowiedział też, że już w czwartek dojdzie do pierwszych spotkań przedstawicieli NFZ z dyrektorami szpitali, w których nie doszło do podwyżki płac lub była ona dla pracowników tych zawodów niesatysfakcjonująca.

Klaudia Torchała (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum