MZ do konsultantów w sprawie wskazań rejestracyjnych

Autor: Gazeta Prawna, RZ/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 18:47

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poprosił konsultantów krajowych o przesłanie listy leków stosowanych w lekarskiej praktyce szerzej, niż zakłada oficjalna charakterystyka danego produktu. Celem jest korekta wcześniejszej decyzji resortu, zgodne z którą zniżki na leki miałyby obowiązywać tylko w przypadku leczenia chorób, które zostały w Polsce dla danego leku zarejestrowane.

Problem jest szczególnie widoczny w przypadku dzieci. Podaje się im leki zarejestrowane tylko dla dorosłych, ponieważ nie prowadzono badań dotyczących ich stosowania u dzieci. Według konsultanta w dziedzinie pediatrii, prof. Anny Dobrzańskiej, która w odpowiedzi na prośbę ministra zamierza przygotować listę złożoną z kilku tysięcy pozycji, ustawa wyklucza dostęp dzieci do 85 proc. leków - informuje Gazeta Prawna.

Lista przygotowana przez konsultanta krajowego w dziedzinie hematologii, prof. Wiesława Jędrzejczaka, obejmie 26 leków, w tym cyklosporynę, stosowaną m.in. po przeszczepie, również profilaktycznie. We wskazaniach nie uwzględniono jednak profilaktyki, jest jedynie zapis, że lek stosuje się przy odrzuceniu przeszczepu.

Sprawę wskazań rejestracyjnych nagłośnili także reumatolodzy, według których ograniczenie refundacji leków jedynie do zarejestrowanych wskazań, zgodnie z decyzją ministra zdrowia z 29 grudnia, spowoduje wzrost odpłatności za leki dla pacjentów z chorobami reumatycznymi. Część leków nie ma zarejestrowanych wskazań w reumatologii, co niektórych chorych, szczególnie cierpiących na choroby rzadkie, pozbawi refundacji. Dotyczy to w szczególności dzieci z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów.

Przypomnijmy, że na problem jako pierwszy publicznie zwrócił uwagę - w tekście opublikowanym jeszcze 28 grudnia 2011 r., w portalu rynekzdrowia.pl - dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Z apelem o pomoc zwróciła się także grupa rodziców dzieci cierpiących na młodzieńcze idiopatyczne zapaleniem stawów. Szacuje się, że małych pacjentów z tym rzadkim schorzeniem reumatycznym jest w Polsce około dwóch tysięcy.

Od 1 stycznia leki, które do tej pory przyjmowało dziecko oprócz terapii biologicznej, nie zostały przez MZ zakwalifikowane do refundacji. Spowodowało to wzrost odpłatności m.in. za metotreksat, cyklosporynę A, chlorochinę i sulfasalazynę.

W reakcji na protesty minister Arłukowicz zaproponował dodanie do nowelizacji ustawy zapisu, zgodnie z którym to resort zdecyduje, jakie dodatkowe wskazania w użyciu leków będą podlegać refundacji. Kolejnym krokiem ma być stworzenie listy takich leków.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum