MZ chce zreorganizować udzielanie świadczeń w SOR-ach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2019 17:40

Planujemy dalszą reorganizację systemu udzielania świadczeń w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych; w kilku placówkach w kraju trwa pilotaż dot. m.in. oceny czasu oczekiwania w SOR-ach - poinformowała we wtorek (15 stycznia) wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

MZ chce zreorganizować udzielanie świadczeń w SOR-ach
Na zdjęciu: zmodernizowany SOR w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza SP ZOZ w Tarnowie. Fot. Archiwum

- Planujemy kolejne działania, jeżeli chodzi o reorganizację systemu udzielania świadczeń w SOR-ach - powiedziała dziennikarzom wiceminister.

Wskazała, że zmiany mają doprowadzić m.in. do skrócenie czasu oczekiwania i przyspieszenie procesu udzielania świadczeń.

Szczurek-Żelazko podała, że w kilku szpitalach w Polsce wprowadzany jest monitoring m.in. czasu oczekiwania pacjentów przywożonych na SOR lub samodzielnie się tam zgłaszających, w zależności od kategorii do której zostali zakwalifikowani w wyniku triażowania, czyli segregacji ze względu na stan kliniczny.

- Musimy zdiagnozować i ocenić system, a następnie podjąć odpowiednie decyzje. (…) Pilotaż będzie bazą do wyciągania wniosków i wprowadzania zmian - podała wiceminister.

Pilotaż - jak powiedziała - realizowany jest w kilku placówkach.

- To są i szpitale specjalistyczne, i wojewódzkie, i powiatowe. Chcieliśmy, aby brały w nim udział szpitale, o różnych poziomie referencyjności - zaznaczyła.

Wiceminister przypomniała, że triaż stosowany jest w SOR-ach od dawna, a realizowany bywa np. poprzez nadawanie kodów czy kolorowych opasek. Zaznaczyła, że "jeśli chodzi o ratownictwo medyczne, to system SWD gwarantuje kodowanie wszystkich zdarzeń medycznych do momentu przekazania w szpitalnym oddziale ratunkowym".

- Po zakończeniu pilotażu będziemy mieć pełną informację o losach pacjenta, który trafił do SOR, jaki miał status i jakie czynności wykonano. To pozwoli przeanalizować cały proces, tempo i również rodzaj udzielanej pomocy w poszczególnych szpitalach - wskazała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum