MZ: będzie spotkanie z pielęgniarkami dotyczące norm zatrudnienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2018 21:30

Normy zatrudniania pielęgniarek na oddziałach zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie na spotkaniu z tym środowiskiem - powiedział w środę (28 marca) szef resortu Łukasz Szumowski. Podkreślił, że resort podejmuje działania, by zwiększyć liczbę pielęgniarek i położnych.

MZ: nowe normy zatrudniania pielęgniarek na oddziałach zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie. Fot. PTWP

- Tak jak zapewniłem środowisko pielęgniarskie, normy zatrudniania zostaną zaprezentowane i wdrożone, bo od tego zależy bezpieczeństwo pacjentów - powiedział minister na antenie radiowej Trójki.

- Trudno oczekiwać, że jedna pielęgniarka na dużą liczbę pacjentów będzie opiekowała się nimi na tyle bezpiecznie, że nie dojdzie do żadnych incydentów - dodał.

Pytany, kiedy regulacje w tym zakresie zostaną wdrożone, minister odparł: - Umówiliśmy się w najbliższym czasie na spotkanie z pielęgniarkami, gdzie przedstawię im konkretne rozwiązania.

Odnosząc się do planów resortu, by przyznawać kilkusetzłotowe stypendia osobom kończącym studia pielęgniarskie i rozpoczynającym pracę w zawodzie, minister wskazał, że pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z funduszy unijnych.

- Dlaczego taki pomysł i dlaczego on jest bardzo dobry i pielęgniarki go popierają? Dlatego że 30 proc. pielęgniarek, kończąc studia, nie odbiera w ogóle prawa wykonywania zawodu, czyli 30 proc. wykształconych pielęgniarek znika z systemu. To dramat, musimy temu zapobiec - powiedział minister.

Średnia wieku polskiej pielęgniarki to ponad 48 lat. Na tysiąc mieszkańców Polski statystycznie przypada 5,4 pielęgniarki, co plasuje nasz kraj na ostatnim miejscu w zestawieniu OECD.

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum