MZ: będą rekomendacje dotyczące zabiegów operacyjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2011 15:01

Resort zdrowia jeszcze w tym tygodniu przedstawi rekomendacje, które mają ograniczyć błędy przy kwalifikowaniu do zabiegów operacyjnych.

MZ: będą rekomendacje dotyczące zabiegów operacyjnych
Karta dotycząca zabiegów operacyjnych, którą resort zdrowia zaproponuje szpitalom, jest rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia. Do tej pory była ona testowana przez pięć polskich lecznic.

- Pozwala na szczegółową kontrolę pacjenta przed wykonaniem zabiegu operacyjnego. Czynności powtarzane są na kilku etapach przez różne osoby. Linia cięcia operacyjnego zaznaczana jest markerem - powiedział Andrzej Włodarczyk, wiceminister zdrowia.

Dodał, że stosowanie tej procedury zmniejsza ryzyko powikłań o 33 proc., a zgonu o 50 proc.

Wprowadzenie karty jest związane z przypadkiem pacjenta, któremu w warszawskim Centrum Onkologii przez pomyłkę wycięto zdrową nerkę. O sprawie został zawiadomiony Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej i prokuratura. Chirurg, który wykonywał operację, został wysłany na urlop, a szef oddziału podał się do dymisji.

- W tym przypadku okazało się, że błędnie oznaczono stronę, po której znajdowała się nerka kwalifikowana do operacji. Zrobił to ten sam chirurg, który następnie operował. Błąd był powielany na kolejnych etapach przed zabiegiem, pomimo że badanie tomograficzne było wykonane prawidłowo. Nikt tego nie sprawdził. Nasze rekomendacje mają przyczynić się do wyeliminowania takich sytuacji - podkreślił Włodarczyk.

Kardiochirurg prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu ocenił, że rekomendacje, które proponuje resort zdrowia, są właściwe i uzupełnią system kontroli jakości leczenia.

- Bardzo dobrze, że jest szybka reakcja ministerstwa. W zasadzie stosujemy już te rekomendacje w Centrum. Kluczową rolę odgrywa prawidłowa diagnostyka i kwalifikacja do zabiegu. Odbywa się to zespołowo, przydzielana jest odpowiedzialność. Ważne jest oznaczenie markerem pola operacyjnego - powiedział prof. Zembala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum