MZ: aktualna mapa powiatów w strefach czerwonej i żółtej z powodu COVID-19

Autor: PW, PAP/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2020 14:47

W czwartek (27 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową, zaktualizowaną mapę powiatów w strefie czerwonej i żółtej w związku z COVIDD-19 oraz zagrożonych obostrzeniami z powodu epidemii koronawirusa.

MZ: aktualna mapa powiatów w strefach czerwonej i żółtej z powodu COVID-19
Mapa powiatów z obistrzeniami z powodu COVID-19 (z czwartku, 27 sierpnia). Fot. MZ/TT

Do znajdującego się od początku tej klasyfikacji w strefie czerwonej powiatu wieluńskiego w woj. łódzkim do strefy dołączono powiaty łowicki i pajęczański. Oba obszary wcześniej były w żółtej strefie.

Na liście powiatów z największymi obostrzeniami - strefa czerwona - znalazły się w sumie powiaty: nowotarski (woj. małopolskie), lipski (woj. mazowieckie), łowicki, wieluński, pajęczański (woj. łódzkie), kolski (woj. podlaskie) oraz miasto Nowy Sącz.

W strefie żółtej są powiaty: rybnicki, kłobucki (woj. śląskie), tatrzański, limanowski, nowosądecki (woj. małopolskie), przemyski (woj. podkarpackie), żuromiński (woj. mazowieckie), kartuski (woj. pomorskie), konecki (woj. świętokrzyskie), bartoszycki (woj. warmińsko-mazurskie)   oraz Kraków.

Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób - jedna na 10 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób - jedna na 7 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie będzie mogła przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Regulacja przewiduje w całym kraju obowiązek zakrywania nosa i ust przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych i w miejscach ogólnodostępnych, chyba że będzie zachowana odległość 1,5 m. W rozporządzeniu zapisano, że z zakrywania nosa i ust można być zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum