MZ/Rynek Zdrowia | 17-07-2017 16:21

MZ: Toruń wygrał dofinansowanie na walkę z otyłością

Ministerstwo Zdrowia, w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020, wspiera lokalne inicjatywy dotyczące walki z otyłością. Urząd Miasta Torunia wygrał konkurs na dofinansowanie zadania, polegającego na organizowaniu grup wsparcia dla tych mieszkańców, którzy borykają się z nadwagą - informuje MZ.

Koordynatorem akcji, która potrwa do końca października jest Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Toruniu. W ramach projektu utworzono dwie grupy chętnych składające się z 15 osób w wieku od 26 do 39 lat. Przez najbliższe miesiące będą one uczestniczyć w specjalnym programie, który ma im pomóc przywrócić właściwą masę ciała.

Organizowane są dla nich specjalne „Warsztaty Dobrego” jedzenia z dietetykiem, spotkania z  psychologiem oraz dwa razy w tygodniu zajęcia z trenerem fitness. Plan zajęć sportowych dostosowany jest do indywidualnych potrzeb każdego z osobna.

Uczestnicy programu poznają zasady zdrowej, ale i skutecznej diety, nauczą się odróżniać apetyt od głodu, a także poznają sposoby na wyeliminowanie cukru z codziennego menu. Ważnym elementem szkolenia jest poznanie norm, nauka czytania etykiet na produktach i poznanie składników żywności szkodliwych dla zdrowia.

W ramach kursu przeprowadzone zostaną praktyczne ćwiczenia, polegające na wspólnym gotowaniu niskokalorycznych potraw. „Quchnia zdrowia” to nauka szybkiego, taniego i smacznego przyrządzania potraw z produktów i przypraw, które przyspieszają metabolizm i przyczyniają się do utraty wagi.

Celem tych działań jest wyrobienie oraz utrwalenie poprawnych nawyków żywieniowych, które zapobiegną efektowi jo-jo, zwiększenie aktywności fizycznej i wymiana informacji, a także wspieranie w skutecznym zmaganiu się z problemem otyłości. 

Więcej: www.mz.gov.pl