MZ: Respiratory dla pacjentów z COVID-19? Nie ma najmniejszego problemu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 września 2020 13:40

Łóżek szpitalnych i respiratorów dla pacjentów zakażonych koronawirusem nie zabraknie - zapewnił w poniedziałek (28 września) rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zajęte jest ok. 2,3 tys. łóżek z przygotowanych 6,3 tys. miejsc oraz 130 z 800 respiratorów - podał.

MZ: Respiratory dla pacjentów z COVID-19? Nie ma najmniejszego problemu
Andrusiewicz zapewnił, że system jest przygotowany, jeśli chodzi o zabezpieczenie respiratorów dla pacjentów z COVID-19. Fot. Shutterstock

Zapowiedział, że baza miejsc w szpitalach zostanie rozszerzona, a jeśli będzie taka potrzeba, także ilość respiratorów wzrośnie.

- Systematycznie informujemy o tym, ile mamy łóżek przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem, to nie jest wiedza tajemna. Dla pacjentów z COVID-em, na trzech poziomach organizacji szpitali jest obecnie powyżej 6300 łóżek, z czego zajętych jest ok. 2300 - przekazał rzecznik na briefingu prasowym, odpowiadając na pytania mediów.

- Ten bufor będziemy powiększać - zapowiedział. Poinformował, że w najbliższych dniach zostaną przekazane szczegóły. Wzrost liczby miejsc w szpitalach dla zakażonych, jak wyjaśnił, nastąpi najpierw w tych województwach, gdzie w ostatnim czasie odnotowano najwięcej przypadków.

- Na pewno łóżek w Polsce nie zabraknie i ich nie brakuje. Jeśli widzimy, że gdzieś występują pewne problemy, to zapada decyzja po stronie wojewodów, żeby nowe łóżka dla pacjentów COVID-owych przygotować - powiedział rzecznik MZ.

Odnosząc się do danych o liczbie zajętych respiratorów (MZ podało w poniedziałek, że jest to 130), rzecznik wskazał, że przy wzroście liczby wykrywanych zakażeń, wzrasta liczba hospitalizacji, a także cięższych przypadków wiążących się z koniecznością użycia respiratora.

- Będzie nam też pewnie niestety rosła liczba osób, które przegrają walkę z koronawirusem. Mieliśmy ostatnio 32 przypadki śmierci (w ciągu doby-PAP). To jest prawidłowość, która dotyczy nie tylko Polski - więcej osób zakażonych, to więcej hospitalizacji, to więcej osób pod respiratorami i to jest niestety więcej tej tragicznej statystyki i zgonów - powiedział.

Andrusiewicz zapewnił, że system jest przygotowany, jeśli chodzi o zabezpieczenie respiratorów. - Zaręczam, w Polsce nie zabraknie respiratorów. Tylko dla pacjentów COVID-owych jest w tej chwili około 800 respiratorów. W całej Polsce mamy ponad 11 tys. respiratorów. Jeśli będzie potrzeba zwiększenia bazy respiratorowej dla pacjentów COVID-owych nie ma najmniejszego problemu - mówił zdecydowanie.

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum