MZ: Polska liderem w zakresie polityki antyalkoholowej

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2014 13:51

Resort zdrowia wskazuje, że Polska jest liderem wśród państw europejskich w zakresie prowadzenia polityki antyalkoholowej, szczególnie pod względem rozwiązań prawnych i organizacyjnych związanych z realizacją strategii WHO.

Strategia dotycząca zmniejszania szkodliwego spożywania alkoholu - Global strategy to reduce the harmful use of alcohol - obejmuje działania w 10 obszarach. Są to m.in. spójne z polską polityką alkoholową działania profilaktyczne i lecznicze podejmowane przez system ochrony zdrowia, kontrola dostępności fizycznej i ekonomicznej alkoholu, w tym interwencje dotyczące cen, reklamy i marketingu, zaangażowanie społeczności lokalnych, ograniczanie szkód spowodowanych piciem, w tym alkoholu produkowanego nielegalnie, szeroko rozumiane orzecznictwo w zakresie redukcji szkód spowodowanych piciem alkoholu.

Jest to pierwszy tak kompleksowy dokument, którego założenia są realizowane przez WHO. Poziom wdrożenia strategii WHO jest w Polsce bardzo zaawansowany. W związku z tym oraz dzięki aktywności Polski na forum międzynarodowym Europejskie Biuro WHO wskazało Polskę jako przedstawiciela regionu w radzie koordynującej (Coordinating Council).

Ma ona merytorycznie wspierać działania Sekretariatu WHO związane z wdrażaniem strategii. W radzie są 24 miejsca dla przedstawicieli wszystkich regionów oraz grup specjalnych zajmujących się poszczególnymi obszarami strategii (task-force). Drugim przedstawicielem regionu została Wielka Brytania. Decyzje te zapadły na posiedzeniu krajowych realizatorów strategii, które się odbyło w dniach 12-14 maja br. w Genewie.

Więcej: www.mz.gov.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum