MZ: 376 mobilnych punktów pobierania materiału do badań na koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 września 2020 16:23

Powiększyła się liczba mobilnych punktów pobrań materiału do badań na obecność wirusa SARS-CoV-2. W całej Polsce jest ich obecnie 376 - poinformowało we wtorek (22 września) Ministerstwo Zdrowia.

MZ: 376 mobilnych punktów pobierania materiału do badań na koronawirusa
Punkt pobrań do testów na koronawirusa (drive-thru); FOT. Łukasiewicz - PORT

Informację o tym resort zdrowia przekazał na Twitterze. "Rośnie liczba punktów drive-thru. Obecnie funkcjonuje 376 jednostek, gdzie pobierany jest materiał do badania wykrywającego obecność koronawirusa. Od początku września ich liczba wzrosła o 108" - głosi wpis resortu.

Rozbudowę sieci mobilnych punktów wymazów (tzw. drive-thru) przez wydłużenie czasu funkcjonowania co najmniej do czterech godzin i zwiększenie ich liczby zakłada opracowana przez resort zdrowia strategia walki z pandemią COVID-19 na jesień.

W ostatnim czasie zmieniły się zasady wykonywania testu na obecność koronawirusa. Teraz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wystawić skierowanie na pobranie wymazu. Do mobilnego punktu trzeba zabrać dokument ze zdjęciem i z numerem PESEL. Test jest bezpłatny. Po wykonaniu testu jego wynik jest widoczny na Internetowym Koncie Pacjenta.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum