MSZ: skarga ws. dyrektywy tytoniowej będzie gotowa w ciągu miesiąca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2014 14:02

W ciągu miesiąca powinna być gotowa skarga w sprawie dyrektywy tytoniowej, która wprowadza zakaz sprzedaży papierosów mentolowych; wówczas Rada Ministrów zdecyduje, czy ją złożyć - poinformował w czwartek (29 maja) w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far.

Sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi wysłuchała informacji na temat stanu prac związanych z przygotowaniem wniosku o zaskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości UE dyrektywy dotyczącej produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Przewiduje ona wycofanie z rynku UE papierosów smakowych, w tym mentolowych. W połowie maja wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował, że wystąpił o zaskarżenie tych przepisów przez rząd do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far podkreślił, że termin złożenia skargi upływa 23 lipca. - W tej chwili trwają prace analityczne nad skargą, która musi być dobrze umotywowana - dodał.

Wskazał, że za trzy tygodnie gotowa koncepcja skargi powinna trafić pod obrady komitetu ds. europejskich, a tydzień później pod obrady Rady Ministrów.

Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska wyjaśniała, że podstawą skargi są wątpliwości co do podstaw prawnych ustanowienia zakazu wprowadzania do obrotu aromatyzowanych wyrobów tytoniowych. Wskazała, że przed wejściem w życie dyrektywy tytoniowej żadne z państw UE nie zakazało aromatyzowania papierosów mentolem. Henclewska dodała, że ustanawiając zakaz nie wzięto pod uwagę żadnego argumentu przeciw niemu oraz wpływu zakazu na nielegalny handel.

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński poinformował, że reprezentowany przez niego resort nie jest przeciwny skardze.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum