MSZ i NFZ: ścisła współpraca ws. informowania o leczeniu za granicą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2014 11:47

W polskich placówkach dyplomatycznych każdy będzie mógł uzyskać szczegółowe informacje o leczeniu w danym kraju Unii Europejskiej i EFTA - zakłada deklaracja współpracy MSZ i NFZ podpisana w czwartek (25 września) w Warszawie

MSZ i NFZ: ścisła współpraca ws. informowania o leczeniu za granicą
- Osoba będąca za granicą otrzyma adekwatną i aktualną informację na temat tego jak uzyskać świadczenie zdrowotne w odniesieniu do konkretnej sytuacji, w której taka osoba się znalazła - zadeklarował Artur Nowak-Far, wiceminister spraw zagranicznych, pytany o szczegóły współpracy MSZ i NFZ.

- To jest bardzo ważna rzecz dlatego, że niekiedy ta niewiedza prowadzi do złych decyzji, takich które są kosztowne dla obywatela albo prowadzi do nieuzyskania konkretnego świadczenia. Tymi podstawowymi punktami uzyskiwania informacji w związku z podpisanym porozumieniem jest i będzie konsulat - dodał Nowak-Far.

Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk podkreślił, że Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę i coraz częściej mogą potrzebować pomocy medycznej.

- Chodzi o to, żeby pacjenci zwracając się do konsula mieli możliwość wsparcia technicznego. My przygotowujemy informacje i wskazujemy, na co zwrócić uwagę. Pokazujemy, że te systemy są różne od naszych. Chcemy tę wiedzę na bieżąco wymieniać z przedstawicielami ambasad i konsulatów w krajach Unii Europejskiej - powiedział Jędrzejczyk.

Na mocy podpisanej deklaracji eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia i resortu spraw zagranicznych opracują ścisłe zasady współpracy w zakresie informowania Polaków przebywających za granicą o świadczeniach zdrowotnych w danym kraju. Jak podkreślono, MSZ i NFZ postanowiły "aktywnie popularyzować wiedzę wśród obywateli polskich przebywających, zamieszkujących lub pracujących na terenie danego państwa członkowskiego UE/EFTA".

Tymczasem w parlamencie trwają prace nad projektem ws. transgranicznej opieki zdrowotnej. Chodzi o możliwość otrzymania z NFZ zwrotu kosztów za planowe leczenie w innym państwie UE. Choć ustawy jeszcze nie ma, do NFZ wpłynęły już pierwsze wnioski pacjentów o zwrot takich kosztów.

Jak podkreśla NFZ, koszty będą mogły być refundowane po wdrożeniu do krajowych przepisów postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 9 marca 2011 r. w sprawie praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

Według projektu uprawniony do publicznych świadczeń zdrowotnych w Polsce pacjent będzie mógł otrzymać zwrot kosztów leczenia w innym państwie UE, według stawek stosowanych przy rozliczaniu kosztów takich samych świadczeń w Polsce. W tej kategorii mieszczą się również produkty lecznicze i wyroby medyczne zakupione w innym niż Polska państwie członkowskim UE.

W projekcie zakłada, że pacjent, który skorzystał z odpłatnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie UE, aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów musi się zwrócić z wnioskiem do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Podstawą do zwrotu będzie rachunek wystawiony przez zagraniczny podmiot wykonujący działalność leczniczą. NFZ będzie miał 30 dni na wydanie decyzji.

W projekcie wskazano, że nie będzie możliwe uzyskanie zwrotu kosztów m.in. za obowiązkowe szczepienia ochronne. Wprowadzono też ograniczenia w możliwości uzyskaniu zwrotu kosztów za przeszczepy. Zakłada się też ustanowienie maksymalnej kwoty wydatków przeznaczonych na zwroty leczenia pacjentów za granicą, po osiągnięciu której w danym roku kalendarzowym Fundusz będzie mógł zawiesić wypłaty z tytułu zwrotu kosztów świadczeń transgranicznej opieki zdrowotnej.

Ustawa wejdzie w życie z opóźnieniem. Państwa UE miały bowiem czas na dostosowanie przepisów krajowych do dyrektywy o transgranicznej opiece zdrowotnej do 25 października 2013 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum