MSZ: do Tunezji jadą lekarze i psychologowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2015 20:33

Jeszcze w środę (18 marca) późnym wieczorem z Warszawy wyjedzie do Tunezji specjalny zespół m.in. lekarzy i psychologów, którzy mają pomagać ofiarom zamachu na muzeum Bardo w Tunisie - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

MSZ: do Tunezji jadą lekarze i psychologowie

- W ciągu kilku godzin z Warszawy wyjedzie specjalny zespół, który ma pomóc polskim obywatelom, którzy ucierpieli w zamachu (w Tunisie). W skład tego zespołu wejdzie czterech psychologów, dwóch lekarzy, pięciu pracowników służby konsularnej MSZ, jedna osoba z Centrum Operacyjnego MSZ dla zapewniania łączności, zabezpieczenia technicznego pracy tego zespołu - powiedział Wojciechowski na środowym wieczornym briefingu prasowym.

Doprecyzował, że wyjazd tego zespołu nastąpi w środę wieczorem transportem wojskowym.

- W porozumieniu z innymi instytucjami intensywnie pracujemy nad jego organizacją - zaznaczył Wojciechowski.

Jak podkreślił, zespół ma się zająć m.in. grupą około 20 osób, które już są bezpieczne, wyszły cało z zamachu.

- Będziemy także udzielać pomocy psychologicznej tym osobom, bo zakładamy, że mogą być pod wpływem szoku, że na pewno te przeżycia, które miały dzisiaj miejsce w muzeum Bardo, mogły mieć duży wpływ na ich psychikę - powiedział Wojciechowski.

Dodał, że "chcemy także pomóc rannym, ocenić ich stan zdrowia oraz to, czy rokują na powrót do kraju w najbliższych dniach".

- W tej chwili mamy informację o 11 rannych polskich obywatelach. Wszystkie z tych osób przebywają w dwóch szpitalach. Trzy osoby przeszły operacje. Pozostałe osoby mają głównie rany postrzałowe, rany ortopedyczne, są w dobrym stanie. Jest im na bieżąco udzielana pomoc - podkreślił Wojciechowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum