MRPiPS: zakażenie koronawirusem u 0,3 proc. mieszkańców DPS-ów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2020 09:05

W całym kraju funkcjonują 824 domy pomocy społecznej prowadzone przez samorządy, mieszka w nich 80 tys. osób. Łącznie w 20 placówkach (2,4 proc. ogółu) zakażonych jest 247 osób, co stanowi 0,3 proc. wszystkich mieszkańców - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Łącznie zakażonych jest 247 osób Fot. Shutterstock

- Hospitalizowanych jest 199 osób - mówi Marlena Maląg, szefowa MRPiPS. - Zakażonych jest też 87 pracowników, 42 osoby są hospitalizowane, 13 pozostaje w placówce, a 32 osoby przebywają poza domem pomocy społecznej - wymienia.

Dodaje, że zakażenie koronawirusem potwierdzono również w sześciu prywatnych placówkach całodobowej opieki. - Zakażonych jest 64 mieszkańców, 31 osób jest hospitalizowanych. Przypadki zakażenia stanowią 0,27 proc. ogółu mieszkańców we wszystkich tego typu placówkach - wskazuje minister Maląg.

W Polsce działają 634 prywatne placówki całodobowej opieki, w których mieszkają 24 tys. osób. Zakażonych jest też 12 pracowników, żadna z tych osób nie jest hospitalizowana (7 pozostaje w placówce, 5 poza nią).

MRPiPS zapewnia, że wspólnie z resortami zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji pomaga samorządom powiatowym prowadzącym domy pomocy społecznej. Minister Marlena Maląg podkreśla, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco. Przypomina, że do DPS-ów trafi 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji, 975 tys. maseczek, 174 tys. przyłbic i ponad 964 tys. par rękawiczek.

- Nie ma wątpliwości, że sytuacja jest trudna. Podejmujemy niezbędne kroki, aby opanować rozprzestrzenianie się wirusa. Dodatkowe środki ochrony osobistej, a także dodatkowe środki finansowe jak 20 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa dla domów pomocy społecznej to wsparcie, które jest bardzo potrzebne - zapewnia minister Maląg.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum