MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2019 11:30

Chcemy, by samorządy współpracowały z organizacjami pozarządowymi w realizacji planu wsparcia osób niepełnosprawnych w 2019 r. - powiedział wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz. Plan zakłada m.in. utworzenie Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych i dostosowanie domów do potrzeb niepełnosprawnych.

MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 1 stycznia weszła w życie ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zapisy nowej regulacji nakładają na resort rodziny obowiązek opracowania rocznego planu działania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych. Przyjęcie planu MRPiPS ogłosiło pod koniec stycznia.

Wiceminister Michałkiewicz podkreślił, że działania na rzecz osób z niepełnosprawnością zawarte w planie na 2019 r. są uzupełnieniem tych, które w różnych dziedzinach są już realizowane. Wyjaśnił, że przygotowane rozwiązania dotyczą m.in. dostosowania mieszkań do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, tworzenia dedykowanych usług, czy zapewnienia opiekunom tzw. opieki wytchnieniowej.

Michałkiewicz powiedział, że w ramach rocznego planu wsparcia wdrożone będą trzy programy, które wchodzą w skład pakietu "Mój Dom". Jego celem jest zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych osobom z niepełnosprawnościami.

Pierwszy program zakłada utworzenie Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych. - One będą dedykowane osobom niskofunkcjonującym, szczególnie osobom z autyzmem, sprzężonymi niepełnosprawnościami, które wymagają nie tylko wsparcia, ale także i opieki - powiedział.

- Uważamy, że opiekunom tych osób często towarzyszy brak poczucia bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych. Np. gdy opiekun wchodzi w wiek dojrzały, choruje. Stąd w centrach opiekuńczych uwzględniamy także tę część mieszkalną, żeby nie tylko była opieka, ale także możliwość zamieszkania przez osoby niepełnosprawne, których opiekunowie już nie są w stanie się nimi zajmować - wyjaśnił wiceminister.

Kolejny program, na który wskazał Michałkiewicz, dotyczy likwidacji barier w budynkach wielorodzinnych. W ramach programu dofinansowana ma być m.in. budowa podjazdów, pochylni czy zakładanie wind. - Chcemy, żeby te budynki były dostępne dla niepełnosprawnych, ale także dla osób, które z różnego powodu mają kłopoty z przemieszczaniem się - są to osoby starsze lub czasowo niesamodzielne - powiedział. Dodał, że trzecim elementem programu "Mój Dom" ma być program dopłat do najmu mieszkań oraz dofinansowanie kosztów ich dostosowania i wyposażenia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Programy i konkursy realizowane w ramach programu będą dedykowane przede wszystkim samorządom. Natomiast samorządy będą mogły to zlecać organizacjom pozarządowym albo powierzać im realizację tego zadania. Chcemy, żeby samorządy jak najszerzej współpracowały z organizacjami pozarządowymi - podkreślił Michałkiewicz.

Roczny plan działania obejmuje także rozszerzenie tzw. opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób niepełnosprawnych. - Opiekę wytchnieniową prowadzimy w ramach programu "Za życiem" już od pewnego czasu, ale w formie usług opiekuńczych i usług specjalistycznych. Natomiast ze środowiska opiekunów osób niepełnosprawnych płyną sygnały, że to jest niewystarczające. Chcemy ten program rozszerzyć na miejsca czasowego pobytu i chcemy te miejscach finansować w instytucjach, w ośrodkach, które już zajmują się osobami niepełnosprawnymi - powiedział Michałkiewicz.

- W sytuacjach wizyty u lekarza, czy konieczności pobytu tydzień czy dwa w szpitalu, ale też wyjazdu np. do sanatorium lub na urlop, opiekunowie powinni mieć możliwość zostawić swojego podopiecznego w miejscu, które gwarantuje właściwy poziom opieki i wsparcia - dodał.

Wiceminister wskazał także na działania opracowane przez inne resorty. - Ministerstwo Środowiska przygotowało ciekawy program dostosowania parków narodowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Natomiast Ministerstwo Zdrowia opracowało program, w ramach którego NFZ będzie refundował m.in. rehabilitacje osób niepełnosprawnych i zaopatrzenie ich w wyroby medyczne. Ciekawy program przygotowuje też Ministerstwo Cyfryzacji - dostępność do szybkiego internetu, stron internetowych, ale także e-usług dla osób niepełnosprawnych - wymienił.

Warunkiem przystąpienia do programów będzie złożenie wniosku lub otwarty konkurs ofert. Michałkiewicz zapowiedział, że pierwsze konkursy dla samorządów zostaną ogłoszone do końca tego kwartału. Na realizację zadań, w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, przeznaczono 647 mln zł.

Karolina Kropiwiec

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze