MRPiPS: być może w tej kadencji wejdzie nowy system orzekania o niepełnosprawności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2019 19:35

Myślę, że w tej kadencji Sejmu będzie wykonany wyrok Trybunału Konstytucyjnego i będzie nowy system orzekania o niepełnosprawności - powiedział w czwartek (21 listopada) w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

MRPiPS: być może w tej kadencji wejdzie nowy system orzekania o niepełnosprawności
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W czwartek posłowie wysłuchali sprawozdania komisji finansów publicznych oraz stanowisk klubów i kół o poselskim projekcie nowelizacji ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

W debacie nad projektem głos zabrał wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Wskazywał, że w 2015 r. na wsparcie osób niepełnosprawnych przeznaczono 14 mld zł, w 2018 r. było to 19,5 mld zł, a w 2020 r. na ten cel zaplanowano 27 mld zł.

Przypomniał, że z pieniędzy SFWON finansowane są m.in. usługi opiekuńcze, opieka wytchnieniowa, centra opiekuńczo-mieszkalne, usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnych i tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych.

- Oczywiście potrzeb jest bardzo dużo, nie mówimy, że ich nie ma, ale rozmawiajmy uczciwie, bo na osobach niepełnosprawnych nie warto uprawiać propagandy. Jeżeli chcemy autentycznie pomóc osobom niepełnosprawnym, to szukajmy na tej sali porozumienia, bo to jest jedyna droga do tego - powiedział wiceminister i dodał: "jeszcze raz z tej mównicy powiem, w żadnym przypadku osoby niepełnosprawne nie stracą na zmianie w funduszu".

Szwed odniósł się także do pytań posłów opozycji dotyczących wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie orzekania o niepełnosprawności.

TK w październiku 2014 r. orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją.

- Myślę, że spokojnie w tej kadencji Sejmu będzie wykonany wyrok Trybunału Konstytucyjnego i będzie nowy system orzecznictwa - zapowiedział wiceszef MRPiPS.

Karolina Kropiwiec, Olga Zakolska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum