MON: mniej szpitali wojskowych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2010 16:44

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza oddać dziewięć szpitali wojskowych samorządom i uczelniom wyższym.

MON: mniej szpitali wojskowych

Jak dowiedziała się Gazeta Wyborcza, MON ostatecznie zatwierdził listę szpitali, których nie potrzebuje i które chce oddać samorządom bądź uniwersytetom.

Wojsko chce się pozbyć szpitali w Żarach, Gliwicach, Szczecinie, Elblągu, Poznaniu, Przemyślu, Helu, Opolu oraz jednego szpitala uzdrowiskowego ‒ w Kudowie-Zdroju.

‒ Nie potrzeba dziś wojsku wszystkich szpitali i sanatoriów, jakie mamy ‒ powiedział Gazecie minister obrony narodowej, Bogdan Klich.

W gestii MON pozostaną szpitale: w Bydgoszczy, Warszawie, Lublinie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku Oliwie, Ełku i Wałczu. 

W tej chwili Ministerstwo Obrony Narodowej posiada 19 szpitali zwykłych i 5 uzdrowiskowych. 

Po „odchudzeniu” wojskowej służby zdrowia, w Polsce będzie osiem stref, a w każdej z nich tylko jeden szpital wojskowy, obsługujący wszystkie garnizony znajdujące się w danej strefie. Wyjątkiem będzie Warszawa, gdzie mają znajdować się dwa szpitale wojskowe. 

Samorządy nie kwapią się jednak z przejmowaniem wojskowych szpitali, zwłaszcza, że warunkiem przejęcia szpitala od wojska jest kontynuacja działalności leczniczej w przejętej placówce oraz jej finansowanie – pisze GW.

Jak do tej pory Ministerstwo pozbyło się tylko dawnego 103. Szpitala Wojskowego w Olsztynie, który został przejęty przez Uniwersytet Warmińsko - Mazurski. 

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum