×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

MEN: wzrasta liczba szkół z WF w formie zajęć do wyboru przez uczniów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 stycznia 2014 14:05Aktualizacja: 23 stycznia 2014 14:14

Wzrasta liczba szkół, które realizują zajęcia wychowania fizycznego w formie zajęć do wyboru przez uczniów - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski. Przedstawił on informację na temat problemu zwolnień lekarskich z lekcji WF w szkołach.

MEN: wzrasta liczba szkół z WF w formie zajęć do wyboru przez uczniów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Marek Rząsa (PO) przypomniał, że wszystkie kultury i cywilizacje kładł silny nacisk na harmonijny rozwój umysłowy i fizyczny przyszłych pokoleń. - Jeśli młodzi ludzie rezygnują z aktywności ruchowej trzeba zadać pytanie, czy jest to przejściowy trend, czy znak współczesnych czasów nacechowanych zupełnie innym nastawieniem do otaczającej rzeczywistości i naznaczonych postępem technologiczno-informacyjnym - mówił Rząsa.

O przedstawienie informacji nt. zwolnień wystąpili do Ministerstwa Edukacji Narodowej posłowie PO.

Z kontroli NIK wynika, że w roku szkolnym 2012/2013 w klasach IV-VI czynnego udziału w lekcjach WF nie brało 15 proc. uczniów, w gimnazjach 23 proc., a w szkołach ponadgimnazjalnych 30 proc. uczniów.

Krzyżanowski przypomniał, że zmiana postaw w społeczeństwie to długotrwały proces, stąd potrzeba podejmowania systemowych działań na wielu poziomach, i we wszystkich elementach procesu wychowania.

Jak mówił, MEN zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest ruch dla rozwoju młodych ludzi, stąd m.in. wprowadzając nową podstawę programową nauczania od roku szkolnego 2009-2010 dano możliwość realizowania części obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego w formie zajęć do wyboru przez uczniów. Chodzi m.in. o zajęcia sportowe, zajęcia sprawnościowo-zdrowotne, zajęcia taneczne, czy aktywną turystykę. Krzyżanowski przypomniał, że ma to celu urozmaicenie zajęć zgodnie z zainteresowaniami tak, by zmniejszyć absencję na WF.

Krzyżanowski zaznaczył, że od kilku lat prowadzone są wraz z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki programy zachęcające do ruchu oraz zachowań prozdrowotnych, w tym promujących zdrowe odżywianie. Opracowano też zestawy ćwiczeń jakie nauczyciele mogą prowadzić w czasie przerw śródlekcyjnych. Są one - jak mówił - propagowane wśród nauczycieli i rodziców.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze