PAP/Rynek Zdrowia | 10-09-2020 17:52

MEN: 100 placówek oświatowych pracuje w trybie mieszanym, a 51 w zdalnym

W trybie mieszanym pracuje 100 placówek oświatowych, a 51 w trybie zdalnym - poinformowało w czwartek po południu (10 września) Ministerstwo Edukacji Narodowej. Reszta, czyli 48,3 tys. placówek, działa normalnie.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

MEN podało dane zebrane od kuratorów oświaty na podstawie informacji od dyrektorów z czwartku z godziny 14.00.

Zgodnie z nimi w czwartek w trybie stacjonarnym pracowały 48 333 przedszkola, szkoły i inne placówki oświatowe, czyli 99,68 proc. wszystkich placówek oświatowych.

W trybie mieszanym, czyli z nauką prowadzoną częściowo w szkole i częściowo w domu, pracowało 100 placówek, czyli 0,21 proc. wszystkich.

W trybie wyłącznie zdalnym funkcjonowało 51 placówek (0,11 proc. wszystkich).

MEN podaje, że dane dotyczą szkół i placówek, w których powiatowa inspekcja sanitarna - po szczegółowym przeanalizowaniu sytuacji - wydała zgodę na pracę szkoły w innym trybie nauki niż stacjonarny.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zauważył, że o ile w pierwszych dniach spośród szkół, które przechodziły na inną formę pracy, większość przechodziła na całkowitą naukę na odległość, o tyle teraz więcej jest szkół, które stosują system mieszany.

- Wydaje się, że jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pozostali uczniowie mogą korzystać z bezpośredniego kontaktu z nauczycielami. Z tego, co widzimy, jest to wynik działania inspekcji sanitarnej, która nie poddaje się emocjom, prowadzi dochodzenie epidemiologiczne i na podstawie obiektywnych danych decyduje, czy cała placówka, czy tylko jej fragment powinien przejść na nauczanie zdalne - wskazał Piontkowski na konferencji w czwartek przed południem.

W środę trybie mieszanym pracowało 87 placówek oświatowych, a 45 w trybie zdalnym.

Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)